Többlettel zárta a második negyedévet az államháztartás

új forint bankjegyek
Debrecen, 2016. január 4. A megújított húszezer és tízezer forintos bankjegy részlete. Magyarország ma is hivatalos fizetőeszközét, a forintot 70 évvel ezelőtt, 1946. augusztus elsején vezették be. A pengőt felváltó új pénz nevét I. Károly történelmi aranyforintjáról kapta. MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó készítője közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt.
Vágólapra másolva!
A Magyar Nemzeti Bank jelentése szerint az idei második negyedévben az államháztartás finanszírozási oldalról számított nettó pénzügyi megtakarítása 120 milliárd forintot, ez pedig a negyedéves GDP 1,1 százalékát tette ki. A negyedév végén zárult egy év alatt az államháztartás nettó finanszírozási igénye 517 milliárd forint, a GDP 1,2 százaléka volt.
Vágólapra másolva!

A második negyedévben a központi kormányzat nettó pénzügyi megtakarítása 179 milliárd forint, a társadalombiztosítási alapoké 18 milliárd forint, a helyi önkormányzatok nettó finanszírozási igénye pedig 77 milliárd forint volt.

Az államháztartás névértéken számításba vett konszolidált bruttó adóssága június végén 29 519 milliárd forint, a GDP 67,0 százaléka volt.

Az Eximbank adósságát is figyelembe véve az úgynevezett maastrichti adósság 1,7 százalékponttal magasabb, a GDP 68,7 százaléka volt, ami 2008 harmadik negyede óta a legalacsonyabb, és a múlt év végihez képest 2,1 százalékponttal, az egy évvel korábbihoz viszonyítva 5,3 százalékponttal csökkent. Az adósságot a tranzakciók 113 milliárd forinttal, az átértékelődések pedig 47 milliárd forinttal növelték a negyedévben.

Illusztráció Forrás: MTI/Oláh Tibor

Az államháztartás nettó tartozása 24 198 milliárd forint, a GDP 54,9 százalékát tette ki a második negyedév végén. A háztartások nettó pénzügyi megtakarítása az év második negyedévében 638 milliárd forintot, a negyedéves GDP 5,6 százalékát tette ki, a június végén zárult egy évben 2287 milliárd forintot ért el, ami a GDP 5,2 százalékának felel meg.

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint a költségvetés kiváló helyzetét a központi költségvetés pénzfogalmi adatai is alátámasztják.

Az első hét hónapban ugyan 352,7 milliárd forint hiány keletkezett a központi költségvetésben, amit az okozott, hogy 2019. január-júliusban 441,0 milliárd forint uniós bevétel érkezett, míg az uniós kiadásokra 850,8 milliárd forintot fizetett ki a költségvetés a kedvezményezettek részére. Az uniós pénzáramlásoktól megtisztítva 57 milliárd forint többlet lett volna a költségvetésben, szinte minden adónem bővülése meghaladta az idei terveket.