Erős volt a Magyar Telekom tavalyi éve

magyar telekom t-mobile
A Magyar Telekom logója.
Vágólapra másolva!
A Magyar Telekom Nyrt. 2019-ben 666,7 milliárd forint árbevételt ért el, ami 1,5 százalékkal haladja meg az előző évit, adózott nyeresége 4,2 százalékkal, 44,5 milliárd forintra nőtt - derül ki a társaság által a tőzsde honlapján közzétett éves eredménybeszámolóból. Egyúttal azt is közölték, hogy az idén változatlan bevételekre számítanak, ugyanakkor a korábbiaknál alacsonyabb osztalékot fognak fizetni a részvényeseknek.
Vágólapra másolva!

A nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült,

konszolidált, nem auditált eredménykimutatás szerint a negyedik negyedévben az összes bevétel 4,1 százalékkal, 182,3 milliárd forintra, az adózott nyereség 68,5 százalékkal, 12,9 milliárd forintra emelkedett,

ami nagyjából megfelelt az elemzői várakozásoknak. Az elemzők 4,9 százalékos (180,5 milliárd forint) bevételnövekedést és az adózott eredmény 72 százalékos (12,9 milliárd forint) bővülését várták a tavalyi negyedik negyedévre.

A jelentés szerint a tavalyi utolsó negyedévben a bevételek növekedéséhez a magyarországi rendszerintegrációs és információtechnológiai (RI/IT) bevételek emelkedése, valamint a mobil adatbevételek mindkét országban (Magyarország és Macedónia) jelentkező emelkedése járult hozzá.

Eredményes évet zárt tavaly a Magyar Telekom Forrás: MTI/Mohai Balázs

Éves szinten azért tudtak növekedni a bevételek, mivel a szolgáltatási bevételek és a készülékértékesítési bevételek növekedése ellensúlyozta az RI/IT bevételek csökkenését. A mobil bevételek éves összehasonlításban 354,4 milliárd forintot tettek ki tavaly egész évben, mivel a mindkét országban tapasztalható árnyomás hatását ellensúlyozták a bővülő ügyfélbázis és a szerződéses ügyfelek arányának növekedése miatti pozitív hatások.

Az EBITDA éves összehasonlításban 23,4 százalékkal, 57,6 milliárd forintra nőtt 2019 negyedik negyedévében, a teljes évben pedig 14,6 százalékkal 220,6 milliárd forintra.

Az EBITDA növekedése a magasabb bruttó fedezetnek és a közvetlen költségekben elért megtakarításoknak köszönhető.

A Magyar Telekom bemutatta új székházát

Az ország legnagyobb irodaháza, az ország egyetlen tetőtéri futópályája, az ország egyik első 5G-kompatibilis épülete a Magyar Telekom és a T-Systems közös Könyves Kálmán körúti székháza. Az épületbe a vállalat munkatársai egy éve kezdték meg a beköltözést. A 105.000 m² nagyságú ingatlan számos tekintetben a legek épülete, és már most több rangos építészeti és ingatlanfejlesztési díjat elnyert.

A jelentés idézi Rékasi Tibor vezérigazgatót, aki elmondta: a csoport megőrizte a lendületét, minden fontos mutatóban növekedést értek el. Hozzátette: a magyarországi mobil és vezetékes portfóliót átalakították, ezzel éves összehasonlításban a vezetékes szegmensben 2,9 százalékos, a mobil szegmensben pedig 3 százalékos bevételnövekedést értek el.

A Telekom az idei évben és jövőre is a tavalyihoz hasonló árbevételre számít, az EBITDA (kamat- és adófizetés, valamint értékcsökkenési leírás előtti) eredményében pedig 1-2 százalékos növekedést vár mindkét évben.

A szabad cash-flow tavalyi 65,1 milliárd forintos értékéhez képest a társaság az idén 5 százalékos növekedéssel számol, 2021-ben pedig változatlan szinttel. A CAPEX költés (beruházás tárgyi eszközökbe és immateriális javakba) 89,6 milliárd forintot ért el tavaly, ezt változatlan szinten tervezik tartani az idén és jövőre is.

Elkészült a Magyar Telekom új székháza a Groupama Aréna mellett Forrás: MTI/Balaton József

A Magyar Telekom Nyrt. igazgatósága

a 2019-es üzleti év után részvényenként 20 forint osztalék fizetését javasolja a közgyűlésnek.

A cég április 8-án tartja éves rendes közgyűlését, amely végső döntést hoz az osztalékról. Az osztalékjavaslat jóval alacsonyabb a tavaly fizetett 25 forintnál, amelyet a 2018. évi eredmény után kaptak a részvényesek. ÍAz osztalék csökkentésének oka részben az, hogy 12 hónapon belül két komoly frekvenciatendert tartanak, és ezeknek a pénzügyi hatásai nehezen előrejelezhetők.

A társaság közölte azt is, hogy

az igazgatóság döntést hozott egy 5,2 milliárd forint értékű részvény-visszavásárlási program indításáról,

amelyre szintén felhatalmazást kell kapnia az éves közgyűléstől.