Zöld fordulatot tenne a világ, ám közben még mindig a fosszilis tüzelőanyagoktól függ

Kína, szén dioxid
HUAINAN, CHINA - JUNE 16: A Chinese state owned coal fired power plant is seen near a large floating solar farm project under construction by the Sungrow Power Supply Company on a lake caused by a collapsed and flooded coal mine on June 16, 2017 in Huainan, Anhui province, China. The floating solar field, billed as the largest in the world, is built on a part of the collapsed Panji No.1 coal mine that flooded over a decade ago due to over-mining, a common occurence in deep-well mining in China's coal heartland. When finished, the solar farm will be made up of more than 166,000 solar panels which convert sunlight to energy, and the site could potentially produce enough energy to power a city in Anhui province, regarded as one of the country's coal centers. Local officials say they are planning more projects like it, marking a significant shift in an area where long-term intensive coal mining has led to large areas of subsidence and environmental degradation. However, the energy transition has its challenges, primarily competitive pressure from the deeply-established coal industry that has at times led to delays in connecting solar projects to the state grid. Chinaâs government says it will spend over US $360 billion on clean energy projects by 2020 to help shift the country away from a dependence on fossil fuels, and earlier this year, Beijing canceled plans to build more than 100 coal-fired plants in a bid to ease overcapacity and limit carbon emissions. Already, China is the leading producer of solar energy, but it also remains the planetâs top emitter of greenhouse gases and accounts for about half of the worldâs total coal consumption. (Photo by Kevin Frayer/Getty Images)
Vágólapra másolva!
A világ várhatóan a jelenleginél is nagyobb mértékben függ majd a fosszilis tüzelőanyagoktól a következő évtizedekben. Ez pedig igencsak megnehezítheti a globális átállást a zöld és megújuló energiaforrásokra.
Vágólapra másolva!

A világgazdaság a következő évtizedekben csak még erősebben függ majd a fosszilis tüzelőanyagoktól – írja a CNBC elemzése szakértői vélemények alapján. Így pedig várhatóan igen nehéz feladat lesz a globális energiapiaci átállás, illetve a klímaváltozás érdemi korlátozása.

A kutatások szerint a jelenlegi nemzetközi klímacélok eléréséhez

arra volna szükség, hogy a globális szén-dioxid-kibocsátás 45 százalékkal csökkenjen 2030-ra – a 2010-es szinthez képest –, mielőtt a világgazdaság elérné 2050-re a karbonsemlegességet.

A Center for International Environmental Law nevű nonprofit szervezet vezetője szerint a probléma az, hogy a világgazdaság túl lassan halad a fosszilis tüzelőanyagok leépítésével. Caroll Muffett szerint nem a technológia, hanem sok esetben a kellő szándék hiánya jelenti a legnagyobb gondot.

Nehéz lesz megszabadulni a fosszilis tüzelőanyagoktól Forrás: Getty Images/Kevin Frayer

A szakember kiemelte, számos olyan kormány és vállalat van, amely - például - úgy kívánja elérni a károsanyag-kibocsátás csökkentését, hogy ehhez még évtizedeken át használna fosszilis tüzelőanyagokat. Közben pedig sokan olyan, egyelőre nem (vagy nem kellően) működőképes technológiákra kívánnak támaszkodni, mint a szén-dioxid kivonása a légkörből – tette hozzá Muffett.

A helyzet súlyát jól érzékelteti, hogy az Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) számításai szerint

a fosszilis tüzelőanyagokhoz köthető iparágak meghatározók a globális felmelegedésben, és 2018-ban ezek a szektorok adták a teljes szén-dioxid-kibocsátás 89 százalékát.

Közben az amerikai Energy Information Administration (IEA) még 2019-ben azzal számolt, hogy 2018 és 2050 között az energiatermeléssel összefüggő szén-dioxid-kibocsátás 0,6 százalékkal növekedhet, úgy, hogy Kína lehet az időszakban a legnagyobb globális kibocsátó.

Kína mellett egyébként az Egyesült Államok és India számít még kimagaslóan jelentős kibocsátónak.

A fentieket figyelembe véve tehát nem meglepő, hogy számos elemző szerint még mindig igen komoly akadályok tornyosulnak egy valódi globális zöld fordulat előtt.