Ezek az iparágak szennyezik leginkább a levegőt

Kína, szén dioxid
HUAINAN, CHINA - JUNE 16: A Chinese state owned coal fired power plant is seen near a large floating solar farm project under construction by the Sungrow Power Supply Company on a lake caused by a collapsed and flooded coal mine on June 16, 2017 in Huainan, Anhui province, China. The floating solar field, billed as the largest in the world, is built on a part of the collapsed Panji No.1 coal mine that flooded over a decade ago due to over-mining, a common occurence in deep-well mining in China's coal heartland. When finished, the solar farm will be made up of more than 166,000 solar panels which convert sunlight to energy, and the site could potentially produce enough energy to power a city in Anhui province, regarded as one of the country's coal centers. Local officials say they are planning more projects like it, marking a significant shift in an area where long-term intensive coal mining has led to large areas of subsidence and environmental degradation. However, the energy transition has its challenges, primarily competitive pressure from the deeply-established coal industry that has at times led to delays in connecting solar projects to the state grid. Chinaâs government says it will spend over US $360 billion on clean energy projects by 2020 to help shift the country away from a dependence on fossil fuels, and earlier this year, Beijing canceled plans to build more than 100 coal-fired plants in a bid to ease overcapacity and limit carbon emissions. Already, China is the leading producer of solar energy, but it also remains the planetâs top emitter of greenhouse gases and accounts for about half of the worldâs total coal consumption. (Photo by Kevin Frayer/Getty Images)
Vágólapra másolva!
Az elmúlt néhány évtizedben példátlan ütemben emelkedett az üvegházhatású gázok (különösen a szén-dioxid) globális kibocsátása, ahogy a világgazdaság bővült, az iparágak pedig lendületesen használták fel a Föld erőforrásait. Egy kutatás rávilágított, hogy mely szektorok felelnek a legnagyobb kibocsátásért.
Vágólapra másolva!

A világgazdaság évente nagyjából 50 millió tonna szén-dioxidot bocsát ki a légkörbe, de az egyes iparágak között hatalmas egyenlőtlenségek mérhetők az emisszióban. Az Our World in Data 2016-os adataiból az is kiderül, pontosan hogyan oszlik meg az üvegházhatású gázok kibocsátása iparáganként – ez volt az utolsó év, amikor átfogó kutatás készült a témában.

A globális kibocsátás alapvetően négy nagy területen koncentrálódik.

Az egyik az energiafelhasználás, a másik a mezőgazdaság, az erdészet és a földfelhasználás összessége, a harmadik az ipari tevékenységek széles köre, míg a negyedik a hulladékgazdálkodás.

A területek közti hatalmas egyenlőtlenséget mutatja, hogy az első két kategória felel az üvegházhatású gázok kibocsátásának 91 százalékáért. Az energiafelhasználás pedig önmagában 73,2 százalékot produkál, vagyis a teljes emisszió háromnegyede innen származik. A mezőgazdasági tevékenységek széles köre 18,4 százalékért felel, míg az ipari tevékenységek 5,3 százalékkal, a hulladékgazdálkodás pedig 3,2 százalékkal szerepel a listán – derül ki a Visual Capitalist összefoglalójából.

Az energiafelhasználás területén belül is szűkítette a jelentés a károsanyag-kibocsátó területek arányait. A legnagyobb emissziót (24,2 százalékkal) az ipari energiafogyasztás adj, ezen belül is a vas- és acélipar (7,2 százalékkal). A második helyre az építőipar került (17,5 százalék), míg a harmadik a szállítmányozás volt (11,9 százalékkal). Utóbbi csoportban a közúti szállítmányozás messze a legnagyobb kibocsátó, 11,9 százalékkal.

A mezőgazdaság, erdészet és földfelhasználás széles területén belül a legnagyobb kibocsátásért az állattenyésztés és a trágyázás felel (5,8 százalék), míg a második helyre a mezőgazdasági talajgazdálkodás került (4,1 százalék).

Az adatokból jól látszik tehát, hogy mely területeken lehetne érdemben csökkenteni az üvegházhatású gázok globális emisszióját, és az energiamixek átalakulása már nagyban zajlik. Vagyis a következő években számos iparágban komoly átrendeződések jöhetnek, megcélozva a szennyezés visszafogását.