Lengyelország
15:002024. június 16.
Hollandia
Szlovénia
18:002024. június 16.
Dánia

Ezekről kell tudnia, ha elő- vagy végtörlesztené hitelét

naptár határidő toll számológép
Véssétek be a naptáratokba az új dátumot: ????????. ???????????????? ????.
Vágólapra másolva!
Ha extra pénz áll a házhoz, sokan arra fordítják, hogy mielőbb szabaduljanak hiteleiktől, vagy legalább faragjanak tartozásaikból. De hogyan működik, mennyibe kerül, megéri egyáltalán? A Világgazdaság az elő- és végtörlesztés előnyeit és buktatóit gyűjtötte össze.
Vágólapra másolva!

A lakás-takarékpénztári megtakarítás kiutalása, a nagyobb összegű munkahelyi bónusz, a nem várt pénz érkezése remek alkalom, hogy hitelünk törlesztésére fordítsuk. Az elő- vagy végtörlesztéskor azonban érdemes utánanézni a jogszabályi és szerződéses feltételeknek, hogy a buktatókat, problémákat, és az esetleges többletkiadásokat elkerüljük.

Az elő- és végtörlesztéskor nemcsak a vonatkozó törvényt, hanem az egyedi hitelszerződésekben rögzített rendelkezéseket is figyelembe kell venni, sokszor ez is bonyodalmat okozhat.

Dr. Rózsavölgyi Orsolya, a Magyar Nemzeti Bank mellett működő Pénzügyi Békéltető Testület tagja felhívta a figyelmet arra is, hogy a fogyasztónak írásban kell jeleznie elő- vagy végtörlesztési igényét a banknak. A bejelentés konkrét formája és időpontja kapcsán érdemes áttanulmányozni a bankok tájékoztatóit. Ha pedig már bejelentettük, akkor be is kell fizetni, különben az igényt később újra jelezni kell, hiszen abból is lehet vitás ügy, ha a bejelentés után az előtörlesztés teljesítése valamilyen okból elmarad.

Az előtörlesztési szándék bejelentése után a banknak öt munkanapon belül tudatnia kell az ügyféllel az azzal kapcsolatos szükséges információkat.

A 2016. március 21. után kötött fogyasztói kölcsönszerződések esetében a jogszabály azt az előírást is tartalmazza, hogy ha a fogyasztó jelzi előtörlesztési szándékát, a hitelező köteles papíron vagy más tartós adathordozón a fogyasztó rendelkezésére bocsátani például az előtörlesztés következményeinek számszerűsítését vagy az előtörlesztéssel kapcsolatos költségekre vonatkozó információkat.

Illusztráció Fotó / 123RF

Fontos, hogy a tájékoztatókat a fogyasztók át is nézzék, és a megjelölt időben, összegben, a megadott számlaszámra teljesítsék az előtörlesztést.

A még hátralévő tartozás összegének végtörlesztéskor kiemelt szerepe van, hiszen ilyenkor a teljes tartozást kell a hitel lezárásához megfizetni. Az sem mindig elég, ha a teljes tartozást megfizetjük, mert az elő-, végtörlesztési díjat is rendezni kell. Ezek különbözők lehetnek, a jogszabály csupán a maximálisan megállapítható mértékeket jelöli meg: ez jelzáloghitel esetében az előtörlesztett összeg 1,5 százaléka, az utóbbi időben nagy népszerűségnek örvendő minősített fogyasztóbarát lakáshiteleknél pedig 1 százaléka. Az előtörlesztés lehet azonban díjmentes is: például minősített fogyasztóbarát lakáshitelek esetében a lakás-takarékpénztári megtakarításokból történő előtörlesztéseknél.

Gyakori, hogy a bankok a szerződéskötéskor kedvezményeket nyújtanak: elengedik a folyósítási díjat, visszatérítik az értékbecslés vagy a közokiratba foglalás díját. Ezekkel kapcsolatban azonban a szerződésben kiköthetik például, hogy egy bizonyos időn (például három éven) belüli végtörlesztés vagy nagyobb összegű (például a kölcsönösszeg felét meghaladó) előtörlesztés esetén a szerződéskötéskor elengedett díjakat érvényesítik.

Előtörlesztéskor a banknak a befizetett összeget legkésőbb 5 munkanapon belül el kell számolnia.

Ilyenkor általában a törlesztőrészlet csökken. Lehet azonban, hogy a fogyasztó a törlesztőrészlet változatlanul hagyása mellett inkább a futamidőt szeretné rövidíteni. Ez esetben felmerülhetnek további költségek, például a szerződésmódosítás, közokiratba foglalás stb. kapcsán.

Illusztráció Forrás: Shutterstock

E számos példa mutatja, hogy a hitel elő- és végtörlesztése kapcsán érdemes körültekintően eljárni, hogy elkerüljük a kisebb-nagyobb buktatókat. Fontos alaposan áttekinteni a kapott tájékoztatást, megismerni a szerződéses feltételeket, ellenőrizni az adatokat.

Lehetőség szerint javasolt írásban egyeztetni a bankkal, és a benyújtott dokumentumok másolatát is meg kell őrizni.

Szükség esetén pedig panasszal először a bankhoz lehet fordulni, és annak esetleges elutasítását követően kezdeményezheti a fogyasztó a Pénzügyi Békéltető Testület eljárását.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről