Attitűdváltást követelnek a legújabb megatrendek

Vágólapra másolva!
Attitűdváltást követelnek a legújabb megatrendek
Vágólapra másolva!

A bevonó stratégia lesz a sikeres vezetés titka

Az elmúlt néhány évben a hazai projektmenedzsment kultúra presztízse ugrásszerűen megnőtt. A kezdeti minimális számú kvalifikált szakemberbázis mára több száz főre duzzadt. A magyarországi szakma gyakorlati tudás elmélyítése és a nemzetközi tendenciák követése érdekében, saját tanulmányok mellett olyan konferenciákon osztják meg egymással tudásukat, mint az április 6-án, immár 20. alkalommal megrendezett Projektmenedzsment Fórum, ahol többek között a kormányzati projektek specialitásairól és az agilis leadership mibenlétéről is többet hallhatunk.

A vállalatok/intézmények stratégiai céljainak megvalósításában, mivel azok szervezeti egységeken átnyúló, komplex feladatok, nélkülözhetetlen a projektmenedzsment kiemelt, stratégiai szintű kezelése – hangsúlyozta Prónay Gábor a PM Fórum alapító szervező bizottsági elnöke. Éppen ezért is fontos, hogy a hazai gyakorlat igazodjon, és lépést tartson a nemzetközi trendekkel.

Forrás: HTE

A Leadership 2030 sokszor idézett vezetési előrejelzés hat olyan megatrend eljövetelét jósolja, amely alapjaiban változtatja meg a projektmenedzsment gyakorlatot. Ide tartozik a Globalizáció 2.0, az érték pluralizmus és individualizmus, a demográfiai tényezők, a környezettudatosság fontossága, a technológiai konvergencia és a digitális éra. Ez utóbbin belül nagy hangsúly kerül az adatbiztonságra és a folyamatos változás menedzselésére, vagyis az agilis leadership-re.

A szakemberek hazánkban is egyre nyitottabbak a nemzetközi változások követésére, de ha tartani akarjuk a lépést a gazdaságilag fejlettebb országokkal, akkor alakítanunk kell a projektmenedzsment rendszerén, de főként be kell vezetnünk a Management 3.0-t. Ez azt jelenti, hogy a szervezeteknek teljes átalakuláson kell keresztül menniük, a vezetőknek pedig bevonó startégiát kell alkalmazniuk. Vagyis a csapaton belül mindenkinek ismernie kell a pontos célt, delegálni kell feladatokat és sok esetben a döntéshozatal jogát is. Csak így követhetjük a gyorsan változó, sokszor hektikus körülményeket – mondta el Szalay Imre, a PMI Hungary elnöke. Hozzátette, ez jelenleg azért nem valósítható meg, mert a legtöbb projekt olyan szigorú költségvetéssel és határidőkkel dolgozik, hogy nincs lehetőség a menet közbeni gyors változtatásra.

A projektmenedzsment szakma Magyarországon nem telített. Mindig szükség van jól képzett szakemberekre, sőt a cél az, hogy minél többen válasszák ezt hivatásuknak, és ne csak egy ugródeszkaként tekintsenek rá. A tapasztalat azt mutatja, hogy egyre több fiatal képzeli el magát ezen a pályát, azonban gyakorlati tapasztalat és minősítések nélkül lehetetlen a nagyok közé bekerülni. Hazánkban egyébként is kevés saját kutatása és tanulmánya van ennek a területnek, éppen ezért a szakemberek különböző rendezvényeken, konferenciákon mélyítik tudásukat.

A projektmenedzsment egyes ágazataiban dolgozók osztják meg egymással kötetlenül a tapasztalataikat, terveiket, külföldön látott példákat és a jövővel kapcsolatos meglátásaikat. Ezek az információk pedig sok esetben a mindennapi munkába is besegítenek – mondta el Nagy Péter, a Projektmenedzsment Fórumot szervező Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület operatív igazgatója.

A rendezvénnyel kapcsolatos részletes információkért látogasson el a PM Fórum honlapjára.