Hiába várnak vevőre a legolcsóbb lakások

Vágólapra másolva!
Alig van már kereslet budapesti garzonlakásokra, drágábbat viszont többen vennének. A népszerű költözési célpontok - így a XIII., a XIV. és a XI. kerület - nem vesztettek népszerűségükből, ugyanakkor növekedett a külső kerületeket preferálók aránya.
Vágólapra másolva!

A 10 milliósra kevesen spekulálnak

A megszorító intézkedések ellenére a 10 millió forintnál olcsóbb lakások iránt érdeklődők aránya, az őszi adatokhoz képest csökkent: ma a megkérdezettek alig több mint 3,5 százaléka választana ilyen lakást - derül ki a Duna House ingatlanközvetítő franchise-hálózat aktuális, a lakáspiacot vizsgáló, ötszáz fős mintán végzett felméréséből.

Ez a tény tulajdonképpen a vásárlók realitásérzékét is dicséri, hiszen ebben az árkategóriában korlátozott a fővárosi kínálat, különösen az új építésű lakások körében. Igaz, panelt már ennyiért is lehet vásárolni.

A legnépszerűbb kategória továbbra is a 10 és 15 millió forint közötti, a válaszadók majdnem harmada ennyiért vásárolna. Valamivel több mint egynegyedük fizetne 15-20 millió forintot újonnan vásárolt ingatlanáért - vagyis összesítve, a megkérdezettek közel 60 százaléka tudna 10 és 20 millió közötti összeget elkölteni.

Ezzel párhuzamosan a magasabb ársávokban élénkült a kereslet. Míg tavaly ősszel 10 százaléknyian sem keresgéltek 30 millió felett, arányuk mostanra 15 százalék fölé emelkedett - jellemzi a helyzetet Murányi Ákos, a Duna House vezető elemzője.

A felmérésben részt vevő vásárlók háromnegyede úgy gondolja, hitelből finanszírozza a vásárlást. Arról azonban keveseknek van pontos elképzelésük, hogy milyen hajlékot vennének: a megkérdezettek alig tizede számolt be konkrét tervről.

Divatos kerületek - nincs változás

A fővárosban a két legkedveltebb célpont továbbra is a XIII. és a XIV. kerület, sőt e városrészek népszerűsége még növekedett is. Manapság minden második válaszadó örömmel költözne az említett kerületekbe (is).

A budai oldalon tovább őrzi vezető helyét a XI. kerület, ahová a lakáskeresők 22 százaléka menne szívesen lakni. Továbbra is népszerű a Belváros, bár az V., VI., VII. kerületekbe most néhány százalékponttal kevesebben költöznének. A VIII. és a IX. kerület valamivel vonzóbb, mint tavaly.

Jobban állnak a külvárosok, a IV., a XVIII. és a XIX. kerületbe csaknem kétszer annyian költöznének, mint ősszel. Budapesti viszonylatban még mindig nem túl magas a kedveltségi indexük, bár a 15 százalékon álló Újpest előretörése figyelemre méltó. Érdekes módon a XII. kerületben is mind többen tájékozódnak - elsősorban a kisebb, 4-6 lakásos társasházakra koncentrálva.

Az agglomerációt szintén egyre többen fedezik fel, most már a potenciális vevők 10 százaléka latolgatja a Budapestről való kiköltözést. Náluk jellemzően Érd, Budakeszi, Budafok vagy Szigetszentmiklós jöhet szóba.

A felmérés adatai szerint az új építésű lakások iránti kereslet továbbra is relatíve erősebb a használtnál, jóllehet a válaszadók tekintélyes hányada nem szűkíti le eleve a lehetőséget valamelyik fajtára.

Növekszik a szobaszám

Ami az áhított szobaszámot illeti: a többség kettőt vagy hármat szeretne. Azok aránya, akik beérik egyetlen szobával, 5 százalék alá csökkent. Nagyjából kétszer ennyien gondolnak háromszobásnál nagyobb otthonra.

A garzonokat a XIII. kerületben és a Belvárosban keresik, míg a nagy alapterületű lakások elsősorban Budán, Zuglóban, valamint az agglomerációban értékesíthetők jó eséllyel.