Mozgó laborokat keresnek Irakban az amerikaiak

Vágólapra másolva!
Mozgó laboratóriumok és az iraki fegyverkezési program dokumentumai után kutat majd az az ezer amerikai fegyverszakértő, akik hamarosan Irakba érkeznek. Az amerikai kormány azért döntött az iraki fegyverek után kutató csapatok létszámának növeléséről, mert eddig a szövetségesek eddig nem találták meg a feltételezett iraki kémiai és biológiai fegyvereket. Washingtonban ugyanakkor állítják: a kudarc oka, hogy eddig csak a gyanús helyek tíz százalékát vizsgálták át.
Vágólapra másolva!
Irak-oldalhttp://www.origo.hu/irak

Amerika újabb erőfeszítéseket tesz, hogy megtalálja Irak feltételezett tömegpusztító fegyvereit. Az amerikai kormány ezért ezer fegyverszakértőt küld Irakba, akiknek a kémiai és biológiai fegyverek, vagy azokra vonatkozó dokumentumok keresése lesz a feladatuk. Az amerikai védelmi tárca beszámolója szerint a csoportot azért most indítják útnak, mert megbízható értesüléseket kaptak az iraki fegyverkezési program részleteiről. A szakértők - akik között ott lesz az ENSZ 10 korábbi fegyverzetellenőre is - járművek után kutatnak majd, amelyek a feltételezések szerint mozgó laboratóriumok lehetnek. A szakértők másik fontos feladata az lesz, hogy az iraki fegyverkezésre vonatkozó dokumentumokat találjanak.

George W. Bush amerikai elnök szerint már csak idő kérdése, hogy a szövetségesek megtalálják az iraki tömegpusztító fegyvereket. Biztos vagyok benne, hogy az Egyesült Államok bebizonyítja, hogy Irak birtokában kémiai és biológiai fegyverek vannak - mondta Bush.

Az amerikai kormányzat az Irak elleni háború megindításakor gyakran hivatkozott az iraki tömegpusztító fegyverek által jelentett fenyegetésre. A támadás megindításának egyik oka éppen az volt, hogy Irak nem tudott elszámolni feltételezett kémiai és biológiai fegyvereivel. Ennek ellenére a szövetségesek egylőre semmilyen bizonyítékot nem találtak arra, hogy Iraknak valóban ilyen fegyverei lennének. Bár több alkalommal érkeztek hírek arról, hogy a szövetségesek gyanús anyagokat találtak, eddig minden eset téves riasztásnak bizonyult.

Amerikai kormányzati tisztviselők szerint ugyanakkor a kudarc oka, hogy a több mint ezer gyanúsnak nyilvánított létesítmény mindössze 10 százalékát vizsgálták át a szövetséges csapatok Irakban.