Minden eddiginél élesebb koalíciós vita<br/>

Vágólapra másolva!
Három interpellációs választ is leszavazott az Országgyűlés kedden délután. Ez rendkívüli esemény, tekintve, hogy az Orbán-kormány történetében eddig összesen egyszer volt példa ilyesmire. A Parlament Deutsch Tamás sportminisztert két alkalommal, Torgyán József földművelésügyi minisztert ? egyben a Kisgazdapárt elnökét pedig egyszer szavazta le. Egy interpellációs válasz leszavazásához szükséges, hogy kormánypárti képviselők is nemmel, azaz saját kormányuk tagja ellen szavazzanak.
Vágólapra másolva!

A kormánykoalícióban hosszú ideje két ügy okoz konfliktust. Az egyik az egyetemi integráció, a másik a sportingatlanok tulajdonjogának kérdése. Pokorni Zoltán oktatási minisztert egyszer már leszavazta az Országgyűlés a felsőoktatási intézmények összevonásának ügyében, ekkor a kisgazda képviselők a miniszter ellen szavaztak. Pokorni éppen tegnap került ismét minden eddiginél komolyabb konfliktusba a kisgazda frakcióval, amikor visszalépett a korábban velük kötött megállapodástól. Bánk Attila, a kisgazdák frakcióvezetője úgy nyilatkozott: „ezt egy fideszes politikus kétszer teheti meg a Független Kisgazdapárttal: először és utoljára. Ha ez folytatódik, sok mindent újra kell gondolni a belpolitikában". A nyilatkozatra adott válaszában Pokorni Zoltán megrökönyödésének adott hangott és szokatlannak nevezte a kisgazdák eljárását. „Egy megállapodás nem úgy születik, hogy ha az egyik fél javaslata a másiknak nem tetszik, akkor azzal vádolja meg partnerét, hogy nem akarja megkötni az egyezséget", fogalmazott az oktatási miniszter. Hozzátette azt is, hogy Bánk Attila frakcióvezetőnek a megállapodásban semmilyen szerepe nincs, az a két minisztérium dolga.
Ilyen hangulatban került sor a mai interpellációkra. Először két SZDSZ-es képviselő, Világosi Gábor volt belügyi államtitkár és Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke interpellálta Deutsch Tamást. Azt kérdezték a sportminisztertől, miért írt olyan tartalmú levelet a Vasas Sport Club elnökéhez, amelyben négy – a minisztérium vagyonkezelésébe átkerülő – sportingatlan 30 napon belüli kiürítésére szólította fel. Deutsch Tamás arról beszélt válaszában, hogy az érintett létesítményeknek a Vasas SC volt az üzemeltetője, ám ezen feladatának az elmúlt időszakban már nem tudott eleget tenni, mivel az állam erre a célra nem biztosított költségvetési támogatást. Szerinte az Ifjúsági és Sportminisztérium arra kényszerült, hogy felmondja az üzemeltetési szerződést, saját maga vegye át az üzemeltetői szerepet. (Deutsch egyébként vasárnap, a Nemzeti Sportban megjelent interjúban elhibázottnak minősítette a kérdéses levelet).
Az interpellációra adott választ 120:98 arányban leszavazták a képviselők, 32-en tartózkodtak (azaz 250-en szavaztak, 136 képviselő vagy nem volt jelen, vagy nem nyomott meg egy gombot sem). Bár a szavazási jegyzőkönyvek még nem állnak rendelkezésre, valószínű, hogy a kisgazda képviselők nagy része a miniszter ellen szavazott.
Fél órával később újfent a sportingatlanok ügyében interpelláltak Deutsch Tamáshoz, ezúttal Bakonyi Tibor szocialista képviselő. A Ház ismét leszavazta a minisztert, ezúttal szorosabb eredménnyel: 138 nem és 132 igen szavazat érkezett, 9 tartózkodás mellett (ezúttal valamivel többen, 279-en szavaztak). Valószínűleg – az ellenzéken kívül - megint csak a kisgazda képviselők szavaztak nemmel.
Újabb fél órával később már Torgyán Józsefet interpellálta egy szocialista képviselő, a szigetvári illetőségű Gráf József, aki a mezőgazdasági bizottság tagja. Gráf a húsipari cégek válsága ellen tett minisztériumi lépésekről és az exporttámogatási stratégiáról kérdezte a földművelésügyi minisztert. A választ a Ház 99:93 arányban elutasította, rendkívül sok, 66 tartózkodás mellett. "A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja a gazdasági miniszterhez intézett interpellációt szavazta le és ezzel Chikán Attilát hozta kínos helyzetbe", mondta Torgyán József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, miután az Országgyűlés nem fogadta el Gráf József szocialista országgyűlési képviselő interpellációjára adott válaszát. "Ezzel a kormánypárti képviselők tulajdonképpen önmagukat szavazták le."

A sportingatlanok ügye hónapok óta konfliktust okoz a Fidesz és a Kisgazdapárt között. A Deutsch vezette Ifjúsági és Sportminisztérium (ISM) tervei szerint a sportingatlanok – köztük a futballcsapatok stadionjai a minisztérium kezelésésbe kerülnének. Több fővárosi futballklub vezetője is országgyűlési képviselő, akik ellenzik Deutsch tervét. Maga Torgyán József a Ferencváros társadalmi elnöke, helyettese Szabadi Béla földművelésügyi államtitkár, a klub ügyvezetője pedig a szintén kisgazda Fenyvesi Máté; kisgazda Szabó János honvédelmi miniszter is, aki a Kispest-Honvéd elnöke; Lányi Zsolt, a Parlament honvédelmi bizottságának szintén kisgazda elnöke az Újpesti TE tiszteletbeli elnöke. Kilóg a sorból az MSZP-s Katona Béla, a Parlament idegeforgalmi bizottságának elnöke: ő az interpellációban érintett Vasas SC-t vezeti.
A fenti politikusok, elsősorban is pedig a Kisgazdpárt vezetői ragaszkodnak ahhoz, hogy az ingatlanok maradjanak jelenlegi kezelőiknél. A Ferencvárosi TC esetében ez a Torgyán vezette Földművelésügyi Minisztérium, a Kispest-Honvéd esetében a Honvédelmi Minisztérium, az Újpest esetében pedig a Belügyminisztérium. A kisgazda vezetők és Deutsch Tamás között a vita erről már az Ifjúsági és Sportminisztérium megalakulása előtt, decemberben megkezdődött. Azóta a vitatkozó felek már többször kijelentették, hogy a sportlétesítmények kezelői jogáról Orbán Viktor miniszterelnök bevonásával fognak megegyezni, de a kormányfő eddig semmiféle lépést nem tett az ügyben, bár nyilatkozataiban már többször kifejezte a megegyezés iránti óhaját.
Deutsch Tamás leszavazása után Szájer József, a Fidesz frakcióvezetője a következőket nyilatkozta: „megvizsgáljuk, hogy Deutsch Tamás leszavazásának mi volt az oka. Ha kiderül, hogy ennek egyértelműen koalíciós okai vannak, akkor ezt a kérdést fel fogják vetni a koalíciós egyeztetés fórumán".
Deutsch Tamás interpellációra adott válaszát, a sportminiszter rövid konzultációra felkereste Orbán Viktor
miniszterelnököt parlamenti dolgozószobájában. "Áttekintettük a helyzetet a miniszterelnök úrral, mivel 1990 óta
nem fordult elő, hogy egy miniszter interpellációra adott válaszát egy napon kétszer is leszavazta volna a Ház", mondta a megbeszélést követően Deutsch Tamás. "A mintegy három és fél perces konzultáció után a miniszterelnök azt mondta, hogy folytassam tovább a munkámat."

Ajánló:

Az Ifjúsági és Sportminisztérium honlapja

Korábban: