A fővárosi ellenzék visszavág<br/>

Vágólapra másolva!
Törvénysértéssel vádolta a városvezetést és a Budapesti Közigazgatási Hivatalhoz fordul a fővárosi ellenzék, mivel szerintük az SZDSZ-MSZP - koalíció jogellenesen erőltette át a közművállalatok felügyelőbizottsági tagjainak kinevezéséről szóló előterjesztést. A Fidesz és a MIÉP kivonult az ülésteremből. Demszky Gábor főpolgármester számára azonban nincs politikai tartalma a döntésnek, pusztán az előző ciklusban bevált tagokat választották újra.
Vágólapra másolva!

Demszky Gábor kitiltotta a közműcégek ellenőrzéséből az ellenzéket, s így felülbírálja a választók akaratát - jelentette ki Tirts Tamás, a fővárosi Fidesz frakcióvezetője, mivel szerinte a városvezetés - felrúgva az eddigi demokratikus gyakorlatot - az idén nem a mandátumok arányában kívánja elosztani a közművállalatok felügyelőbizottsági helyeit.
Az ellenzék az eddigi 32 helyett mintegy 23-at kapna a 91-ből. Elnöki tisztséget pedig egyáltalán nem tölthetne be ellenzéki képviselő közművállalatok felügyelőbizottságában. A Fidesz attól tart, hogy így kizárják a nyilvánosságot a közműcégek ellenőrzéséből. Így akár a közeljövőben el lehetne tussolni az olyan botrányokat, mint a vízművek 2 milliárdos menedzsmentdíja.
Nyolc éve nem volt példa a most tapasztalható eljárásra - fogalmazott Tirts, aki szerint nyilvánvaló, hogy az MSZP-SZDSZ - koalíció saját kádereivel kívánja telerakni a felügyelőbizottságokat. Hozzátette: Demszky Gábor olyan erőpolitikába kezdett, amelyben nincs helye a más nézeteket valló képviselőknek.
Cselovszki Zoltán frakcióvezető-helyettes, a Gyógyfürdő Rt. felügyelőbizottságának eddigi elnöke színjátéknak nevezte a tegnap délelőtt lezajlott szavazást. Miután az ellenzék kivonult, a koalíció 8-9 alkalommal újraszavaztatta az előterjesztést, mert saját képviselőik nem voltak jelen a teremben, s így a közgyűlés határozatképtelen volt. A szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ) szerint ilyenkor be kell rekeszteni az ülést. Nincs lehetőség az újraszavaztatásra, hiszen a voksolás ismétléséről is a képviselőknek kell dönteni, vagyis erről is szavazni kell, tehát ehhez is szükséges határozatképesség. Cselovszki szerint egy példa nélküli törvénysértő eljárás volt, így a Budapesti Közigazgatási Hivataltól kérik az ügy kivizsgálását. A MIÉP-frakció is kezdeményezi a törvényességi felülvizsgálatot. S így egyik ellenzéki frakció sem tartja legitimnek a tegnapi szavazás eredményét.
Az ellenzék állandó vesszőparipája az újraszavazás kérdése, de a szervezeti és működési szabályzat ezt nem tiltja - tudatta kérdésünkre Tiba Zsolt főjegyző. Elvileg akárhányszor meg lehet ismételni a voksolást - mondta, s hozzátette: nem történt semmiféle jogsértés, hiszen a megismételt szavazások előtt létszámellenőrzést végeztek, és a közgyűlés határozatképesnek bizonyult. Ám voltak, akik nem nyomtak meg se igen, se nem gombot.
Bőhm András szabad demokrata frakcióvezető aránytalan vitának nevezte az ellenzék megnyilvánulásait, hiszen az eddigi 32 helyett 23 felügyelőbizottsági széket megkapnának a 91-ből. Így minden közművállalat belső ügyeit figyelemmel kísérhetnék.
Az ellenzék azonban másként látja ezt a kérdést. Szerintük az FB tagok nem jutnak hozzá azokhoz az információkhoz, amelyekhez a bizottsági elnökök.
Bőhm András elismeri, hogy politikai döntés áll a vita hátterében. Mint fogalmazott: "Mindennapi közéletünkből származik a jelenlegi helyzet. Az önkormányzati választások után tört meg valami, és nem most."
Demszky Gábor főpolgármester számára nincs politikai tartalma a döntésnek. Kérdésünkre elmondta, az előző ciklusban bevált igazgatótanácsi tagokat választották újra. Hozzátette: a jelöltek mindig szigorú alkalmassági vizsgán mennek keresztül, és nem a politikai megbízhatóság a kritérium. Demszky szerint az ellenzék megfelelő képviseletet kapott a felügyelőbizottságokban. Az arányokról persze lehet vitatkozni.

Vajta Zoltán

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

A Fővárosi Önkormányzat honlapja