Fideszes javaslat az amerikai szenátusnak<br/>

Vágólapra másolva!
A Miniszterelnöki Hivatal három fideszes politikai államtitkára és 31 képviselő levelet írt az amerikai szenátusnak, melyben javaslatot tettek az új budapesti amerikai nagykövet személyére. Függetlenítve magukat attól a ténytől, hogy a jelenlegi követ, Peter Tufo mandátumából még évek lehetnek hátra. A hírt a Népszava közölte. Szájer József frakcióvezető, aki semmit nem tudott arról, hogy mi készül, elnézést kért a félreértésért és vizsgálatot indított. A fideszesek jelöltje, Steven Jones az amerikai Lockheed Martin cég egyik vezetője.
Vágólapra másolva!

A Lockheed az egyik esélyes pályázó a magyar vadászgéptenderben, ők gyártják ugyanis az F16-os vadászrepülőket és azt szeretnék elérni, hogy a magyar légierő is ezzel a típussal fejlessze flottáját. A cég egyik vezetője, akit fideszes államtitkárok és politikusok új budapesti nagykövetnek jelöltek, az RTL KLUB kérdésére sem kommentálta az eseményt. Egyelőre nem erősítették meg, hogy a levél meg is érkezett a címzetthez, az USA szenátusának külügyi bizottságához. Az azonban biztos, hogy a politikusok jó helyen lobbiznak. A levél címzettje, Jesse Helms ugyanis az amerikai fegyvergyártás egyik legismertebb támogatója.
A három politikai államtitkár nem tekinthető elfogulatlannak a Lockheed Martinnal kapcsolatban. Gyuricza Béla ugyanis már járt a Lockheed vendégeként a gyár amerikai központjában. Balsay István politikai államtitkár, Székesfehérvár volt polgármestere pedig abban reménykedik, hogy ha a Lockheed nyeri a tendert, akkor a cég, amint azt megígérte, Székesfehérvárra telepíti központját. Selmeczi Gabriella egyik közeli ismerőse pedig a Lockheed egyik magyarországi képviselője.
A levelet támogatólag aláírta még 31 parlamenti képviselő, köztük Kosztolányi Dénes és Mádi László, aki elmondta, hogy külpolitikusok, elsősorban Gyuricza Béla kérésére írta alá a levelet. Az aláírások között több kisgazda politikus neve is olvasható. A levél meglepte a Fidesz frakció vezetőit, Szájer József nyilatkozatban kért elnézést a félreértésért. A frakció külügyi kabinetjének vezetője, Simicskó István szerint pedig ki kell vizsgálni az ügyet.
A külügyminisztérium is szerdán értesült a történtekről. Horváth Gábor külügyi szóvivő elmondta, hogy az, hogy egy ilyen javaslat megszületett, semmilyen módon nem befolyásolja a magyar kormány és a magyar külügyminisztérium rendkívül pozitív értékelését Peter Tufo fél év alatt végzett munkájáról.
Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke elítéli a Fidesz akcióját és úgy véli, eleve összeférhetetlen lenne a Lockheed egyik vezetőjének nagyköveti kinevezése. Szent-Iványi István azt is elmondta, hogy ez az eljárás a diplomáciai gyakorlattól teljesen idegen, mert a nagykövetek kinevezése az adott ország belügye, abba beavatkozni nem lehet, de nem is érdemes. A levél írói szerdán egyaránt elérhetetlenek voltak

(RTL KLUB)