Elmarasztaló kritika a honvédségről<br/>

Vágólapra másolva!
Elmarasztaló kritikát fogalmaz meg a Magyar Honvédség jelenlegi állapotáról az a dokumentum, amelyet e heti ülésén tárgyalt a kormány. A kabinet attól tart, hogy a NATO-nak tett, ám nem teljesített vállalások az ország nemzetközi szavahihetőségét és európai integrációs törekvését veszélyeztethetik - tudta meg lapunk megbízható forrásokból.
Vágólapra másolva!

Értesüléseink szerint a kormány által megtárgyalt, a honvédség jelenlegi állapotáról és átalakításáról szóló dokumentum megállapítja, hogy a politikusok mindeddig kozmetikázott, a valóságot elfedő jelentéseket kaptak a hadsereg tényleges hadrafoghatóságáról. A rendkívül lesújtó képpel a koszovói válságkezelés, majd a NATO haderő-fejlesztési célkitűzéseinek tervezése során szembesültek, ekkor derült ki, hogy a szövetségnek tett korábbi vállalásainkat minimális mértékben vagy még úgy sem tudjuk teljesíteni. Emiatt a kormány attól tart, hogy Magyarország nemzetközi szavahihetősége és az EU-csatlakozások közepén európai integrációs törekvéseink kerülhetnek veszélybe.

Eddigi vállalásaink átütemezése, illetve az újabb hozzájárulások határidejének halasztása érdekében a védelmi tárca közigazgatási államtitkára már járt Brüsszelben, miután egy júniusi kormányhatározat elrendelte a haderő átalakítására vonatkozó koncepció kidolgozását. A kabinet elé a héten került, és a miniszterek által elfogadott elképzeléscsomag értesülésünk szerint kudarcnak ítéli a honvédség átalakítására az elmúlt években tett reformkísérleteket, amelyek kritikus szintre süllyesztették a haderő alkalmazhatóságát és a személyi állomány életkörülményeit, valamint morálját.

A kormányhatározat egy tízéves határidőt szab a NATO-átlaghoz képest is jelentős lemaradás behozatalára - értesült lapunk. Elsődleges feladat az állomány munka- és életkörülményeinek javítása - lakásprogram beindításával -, a gépjárműcsere megkezdése, illetve a NATO-val való együttműködés alapjainak megteremtése. Ebbe a körbe tartozik a híradási és informatikai eszközök megteremtése, kiemelten pedig a szükség esetén hazánk védelmére érkező NATO-egységek fogadásának biztosítása. Az eddigi alapelvtől eltérően ugyanis a fegyveres konfliktus elhárításában Magyarország a kizárólagos önálló védelem helyett a szövetségesekre számít. Ez pedig egy kisebb létszámú hadsereg működtetésére ad lehetőséget.

Az intézkedések második körében a kiképzés fejlesztése lesz a fő feladat, majd ezt követik a jelentősebb haditechnikai beszerzések. A részletek kidolgozására december végéig, jövő év elejéig szabott határidőt a kormány. A haderő vezetésének átalakításával kapcsolatban meg kell vizsgálni egyebek között a néhány éve létrehozott haderőnemi (szárazföldi és légierő) vezérkarok eddigi funkcióját.

A haderő-átalakítás megismerhető részleteiről a miniszter és a vezérkari főnök közösen aláírt nyílt levélben tájékoztatta a honvédség személyi állományát. Ebben közlik, hogy a létszám a jelenlegi 61,5 ezerről 45 ezerre csökken, valamint azt, hogy a katonai feladatokat közvetlenül nem ellátó szervezetektől megválik a tárca. A jelenlegi Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem helyett egy egységes, civileket képző nemzetvédelmi egyetem létrehozását tervezik.

Információnk szerint a HM-nél csak egy, a Ludovika hagyományain alapuló katonai főiskola marad, a jelenlegi Bolyai. Szintén más tárcához kerül a Honvéd Művészegyüttes - tudta meg lapunk.

A sorkatonai szolgálat átalakításáról a nyílt levél azt közli, hogy a hadkötelezettség belátható ideig fennmarad. A tárca szándéka szerint kétféle hosszúságú szolgálati idő lesz.

Haszán Zoltán

(Magyar Hirlap)