Orbán Viktor szerint a kormány sikeresen működik együtt az ellenzékkel <br/>

Vágólapra másolva!
Orbán Viktor miniszterelnök nem tartja ellenségnek az ellenzéket, hanem nyugati, alkotmányos meggyőződések alapján gondolkodik a vele való viszonyról. - Hogy fordítva vajon így van-e, azt már nem merném ilyen biztosan állítani - mondta a kormányfő a Magyar Televíziónak adott kedd esti interjújában.
Vágólapra másolva!

Orbán Viktor felfogása szerint az ellenzéknek az a hivatása, hogy segítse a kormányprogram végrehajtását oly módon, hogy rámutasson: a parlament által elfogadott elképzelésekhez képest van-e eltérés és ha igen, akkor az indokolt-e vagy sem. Felhívta a figyelmet: 1994 és 1998 között ő maga is gyakran látta úgy, hogy nem jó irányba mennek a dolgok, súlyos kérdéseket rosszul válaszolnak meg.

A miniszterelnök a családpolitikában látja a legnagyobb különbséget a jelenlegi kormány és elődje között, úgy vélekedve, hogy az előző kabinet nem is rendelkezett ilyennel. Kétkedését fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a Bokros-csomag idején "a sok családok megnyomorító döntést" mennyiben motiválta a gazdasági kényszer és mennyiben a társadalompolitikai filozófia.

- Ha egy megváltozott gazdasági helyzetben, egy új kormány idején, 1998 őszén még mindig ugyanúgy szavaznak, mint ahogyan a Bokros-csomag idején, akik megcsinálták, az ember mégiscsak elgondolkodik, hogy most miről is van szó - jegyezte meg Orbán Viktor, utalva a tandíj eltörlésének, az alanyi jogú családi pótlék visszaállításának vagy a gyermekek utáni adókedvezményeknek az MSZP és az SZDSZ általi elutasítására.

A miniszterelnök védelmébe vette a háromhetes parlamenti ülésezési rendet, amely véleménye szerint kiegyensúlyozott törvényhozási munkát tesz lehetővé. Felhívta a figyelmet arra, hogy Ausztriában például négyhetente tartanak plenáris ülést. Kitért arra is, hogy sokkal több dologban ért egyet az ellenzék a kormánnyal, mint azt a közvélemény elsőre gondolná: az előterjesztések mintegy 50 százalékát az ellenzék is megszavazza, sikerült például megállapodni a megüresedett alkotmánybírói helyek betöltéséről és a haderőreform egyes kérdéseiről.

Nem ért egyet a kormányfő azzal a véleménnyel sem, hogy a koalíció elutasít minden ellenzéki módosító javaslatot. Orbán Viktor cáfolta azokat a vádakat is, hogy a kormány nem támogatja kellő mértékben a legszegényebb családokat. Elmondta: egyebek mellett a rendszeres gyermekvédelmi támogatáson keresztül egy-egy szegény gyermekre sem jut kevesebb támogatás, mint a középosztálybeli családoknak az adókedvezmény révén. Kifejtette: minden családnak más a problémája, azoknak, ahol sok gyermek születik, de nem tudják őket rendesen felnevelni, mert a szülőknek nincs munkája, olyan segítséget kell nyújtani, hogy álláshoz jussanak, illetve, hogy a gyermekek rendes iskolába járhassanak.

Érvelése szerint az adókedvezménnyel azokat a családokat kívánják segíteni, akik megfelelő szinten élnek, félnek attól azonban, hogy egy újabb gyermekvállalás a szegénységet jelentené számukra.

Az interjú során Orbán Viktor több személyes jellegű kérdést is kapott. A válaszokból kiderült: nem érez haragot, vagy frusztrációt azért, mert pártja a leghosszabb ideig volt ellenzékben a parlamenti politikai erők közül. Elmondta viszont, hogy az egyik legnagyobb problémát a nyilvános szereplések jelentik számára, mind lelkileg, mind a fölkészülés szempontjából.

(MTI)

Ajánló: