A frakciót nem hagyják el az FKGP-ből kizárt képviselők <br/>

Vágólapra másolva!
Jelentéktelennek tartják a fegyelmi bizottság határozatát az FKGP-ből kizárt kisgazda képviselők. Horváth Béla és Várhelyi András az [origo]-nak elmondta, hogy nem lépnek ki az FKGP frakciójából. A pártból kizártak között van még Kiszely Katalin, Koppánné Kertész Margit, és Lányi Zsolt. Molnár Róbert tagságát egy évre felfüggesztették. Közben fegyelmi eljárás indult Boros Imre ellen és az [origo] információi szerint hamarosan megindul Túri-Kovács Béla ellen is.
Vágólapra másolva!

A hat képviselő elleni vádpontok pontosan nem ismeretesek, csak az, hogy mindannyian a nemrég alakult pártellenzék, az FKGP Reform Polgári Plattform tagjai. E minőségükben a jelenlegi pártelnök, Torgyán József leváltására szervezett május 5-i budapesti nagygyűlés szervezői, várható levezetői.

Molnár Róberttel közölték, hogy pártellenes tevékenységet folytatott, amikor az FKGP belső ügyeiről nyilatkozott a sajtónak. Itt konkrétan a szilveszteri gödi találkozó utáni nyilatkozatairól van szó, amikor többek között Liebmann Katalin leváltásáról szóló döntést később akarták jegyzőkönyveztetni amit Molnár Róbert megtagadott. Az FKGP fegyelmi bizottság végül nem zárta ki Molnárt, de párttagságát 2002. január 31-ig felfüggesztette. Molnár Róbert elmondta véleménye szerint a fegyelmi bizottság korrekten járt el ügyében. Hozzátette, hogy szerinte emiatt még akár meg is dorgálhatják őket. A párttagságában most felfüggesztett képviselő szerint szinte biztos, hogy május 5-én Cegléden párttagok egy csoportjai bizalmatlansági indítványt nyújt be Torgyán József ellen. Azt azonban nem volt hajlandó elárulni, hogy kik azok akik kezdeményezik Torgyán leváltását. Saját politikai jövőjével kapcsolatban csak annyit mondott, hogy szeretne elindulni a 2002-es választásokon, a szegedi 1-es számú, egyéni választókerületben. Arra kérdésre, hogy esetleg a Fideszben kíván-e tovább politizálni, azt válaszolta: "Isten útjai kifürkészhetetlenek, most hogy megszabadultam egy párt-lánctól, majd elgondolkodom a jövőrő."

Horváth Béla az [origo]-nak adott nyilatkozatában elmondta, hogy számára nincs jelentősége a mai döntésnek, mert teljesen ismeretlen, Torgyán József által felkért személyek döntöttek a kizárásáról. A frakcióból nem kíván kilépni, mert - mint elmondta - őt a kisgazda frakcióba küldték választói, így ott is kíván dolgozni képviselőként. Emlékeztetett rá, hogy Torgyán József hívei egyszer már ki akarták zárni a frakcióból, de akkor nem sikerült.

Várhelyi András az [origo] kérdésére elmondta, hogy ő sem akar kilépni a kisgazda képviselőcsopotból, mert szintén jelentéktelennek tartja a mai nap döntéseit. A fegyemi bizotságot "MB társulatnak" nevezte, utalva a megbízásal bekerült tagok töbségére. Fellebbezni nem kíván a döntés ellen, mert nincs szándékában leitimizálni a testület létezését.

Boros Imre tárca nélküli miniszter, akit az FKGP delegált a kormányba, e azta nem tekint saját kormánytagjának, az MTI-nek elmondta, hogy fegyelmi eljárás indult ellene a pártben. A poltikust erről levélben tájékoztatták.

A Népszabadság információi szerint a párt vezetői - köztük Torgyán József pártelnök - belátták, hogy az FKGP jelenlegi elnöksége nem biztos, hogy jogilag védhető döntéseket hozhat. A testület tagjanak jó részét ugyanis nem a választmány juttatta ebbe a tisztségbe, hanem a pártelnök kooptálta őket. Ezt a döntést viszont az országos vezetőségnek kell jóváhagynia, ami viszont eddig nem történt meg.

Bizonytalan helyzetben készül tehát a kisgazdapárt a jövő hétvégére, amikor eldőlhet, hogy ki kerül ki győztesen az év eleje óta zajló belharcból. Szombaton egyszerre tartja nagygyűlését a reform plattform és a formális FKGP vezetőség. Várhatóan mindkét fórumon a pártelnöki tisztség megújítása lesz a legfontosabb napirendi pont. Torgyán József szerint nem kérdés, hogy a ceglédi nagygyűlésen megerősítik őt tisztségében, miközben már Túri-Kovács Béla, a kormány egyik kisgazda tagja is bejelenette, hogy szerinte Torgyánnak vissza kellene vonulnia.

A budapesti nagygyűlésen biztosra vehető, hogy új elnököt választanak. Az egyik legesélyesebb éppen az a Lányi Zsolt, akit ma készülnek kizárni az FKGP-ből. Lányi egyébként a kisgazdapárt egyik legrégibb tagja, már 1956-ban is ugyanannak az alapszervezetnek volt a tagja, mint amelyik Torgyán Józsefet felvette soraiba.

A két nagygyűlés után várhatóan jogi vita kezdődik arról, hogy melyik május 5-én választott elnök irányíthatja a pártot. A székházat mindenesetre mától rendőrök vigyázzák. Bernáth Varga Balázs főtitkár kért védelmet a székház elleni fenyegetések miatt.

[origo]