Nagy értékű hamis amerikai kincstárjegyek Budapesten

Vágólapra másolva!
Nemzetközi értékpapír-hamisító szervezetet lepleztek le az ORFK és az FBI budapesti ügynökei. Három személy előzetes letartóztatásban van, de a nyomozás még tartogathat meglepetéseket. 
Vágólapra másolva!

Nemzetközi értékpapír-hamisító szervezetet lepleztek le az ORFK szervezett bűnözés elleni igazgatósága és az FBI Budapestre akkreditált ügynökei. Erről kedden délután tájékoztatta a sajtót Thomas Robertson, a Szövetségi Nyomozóhivatal munkatársa és Ferenczi László dandártábornok. Elmondták, hogy a nyomozás korántsem zárult le, a bűnügy még sokkal szövevényesebb.

Az ORFK akkor rendelt el nyomozást, amikor az FBI arról tájékoztatta, hogy egy Magyarországon élő ukrán állampolgár hamis amerikai kincstárjegyekre kíván nagy összegű hitelt fölvenni amerikai bankokból. Az FBI munkatársa később Budapestre érkezett, mert közben sikerült olyan jó kapcsolatot kiépítenie az ukrán férfival, hogy az egyenesen őt bízta meg a tranzakció lebonyolításával. Közreműködéséért 50 százalékot, 5 millió dollárt ígért. A szövetségi nyomozó hozzájutott a kincstárjegyek fénymásolatához, és ebből szinte kétséget kizáróan meg tudta állapítani, hogy hamisak.

Augusztus 7-én a budapesti Intercontinental Szálló tárgyalójában került sor arra a találkozóra, aminek a végén 5 személyt előállítottak, és tárgyi bizonyítékokat foglaltak le a rendőrök. A lefoglalt három, egyenként 100 millió dollár értékű kincstárjegyről bebizonyosodott, hogy valóban hamisak.

Az őrizetbe vételek után két személy került előzetes letartóztatásba, H. Pál orosz és B. Alexander német állampolgárok. A harmadikhoz, a magyar állampolgárságú K Attilához két nappal később jutottak el a rendőrök. A házkutatás során olyan dokumentumok kerültek elő, amelyek bizonyítják, hogy ő is tevékenykedett a hamis értékpapírok értékesítésében. K. Attila magyar pénzintézeteknél próbálta az amerikai értékpapírokat fedezetként használni hitelfelvételhez, de a rendőrségnek nincs olyan információja, hogy sikerrel járt volna. A hamis értékpapírokból minden bizonnyal forog még a nemzetközi alvilág köreiben néhány másolat. Az értékpapírok a jog szerint a pénzzel egyenértékűnek tekintendők, ezért a letartóztatottakat pénzhamisítással gyanúsítják.

[origo]