Törvényt sértett a Happy End és a MeH

Vágólapra másolva!
Lezárult a Legfőbb Ügyészségen a Happy End Kft. és a Miniszterelnöki Hivatal közötti szerződések október óta tartó vizsgálata. Az ügyészség szerint törvénytelenül kötöttek meg szerződéseket ugyanis közbeszerzési pályázatok nélkül kapott milliárdos állami megrendeléseket a Fidesz kampányait szervező cég.
Vágólapra másolva!

Az Legfőbb Ügyészségen Keller László akkor még ellenzéki szocialista képviselő tett feljelentést 2001. szeptemberében, mert a birtokába került dokumentumok és az Állami Számvevőszék jelentése alapján feltételezte, hogy törvénysértő a Miniszterelnöki Hivatal, illetve a Fideszhez közel álló vállalkozás kapcsolata. A Happy End Kft. havi 3 millió forintos általány mellett minden egyes megbízatásra külön szerződést kötött. Ezek a milliárdos üzletek jóval meghaladták a közbeszerzési pályáztatás határértékét, de a hivatal nem írt ki pályázatot, mondván: a havi hárommilliós díjazás nem éri el a közbeszerzési határértéket.

Az Legfőbb Ügyészség szóvivője, Horányi Miklós az [origo] érdeklődésére elmondta, hogy eseti szerződésekkel kapcsolatban állapítottak meg szabálytalanságokat. Hasonlóan az ÁSZ tavaly augusztusi megállapításaihoz, az ügyészség is azt kifogásolta, hogy a közbeszerzései eljárás mellőzésével, pályázatok kiírása nélkül jutott megbízatásokhoz a vállalkozás. A törvénysértések ügyészi eszközökkel nem orvosolhatók, lehetőség van viszont arra, hogy a szóban forgó szerződéseket bíróság előtt támadja meg a MeH- közölte az ügyészség.

Azt az eljárást kifogásolta az ügyészség és korábban az ÁSZ is, hogy MeH átal megbízott Happy End Kft. úgy állapodhatott meg más alvállalkozókkal egyes feladatok, így tűzijátékok, állami ünnepségek lebonyolítására, hogy a magáncégek közötti szerződéseket már nem lehetett vizsgálni. Annak ellenére sem ellenőrizhette ezeket a szerződéseket az ÁSZ, hogy ezekben az esetekben is közpénzek elköltéséről volt szó. A Happy End Kft. ügyében rendőrségi nyomozás is folyamatban van, amelynek határidejét nemrégiben hosszabbították meg.

Az ügyészség tavaly október elején kezdte el vizsgálni a szerződéseket. Idén márciusra végeztek a dokumentumok tanulmányozásával, de nem hozták nyilvánosságra, hogy milyen megállapításra jutottak. Az ügyészség ezt azzal indokolta, hogy a Miniszterelnöki Hivatal álláspontjára várnak, e nélkül nem akarják lezárni az ügyet. A MeH átirata idén március közepén érkezett meg a Legfőbb Ügyészségre. A hivatalos jelentést azonban csak most, május 30-án hozták nyilvánosságra. Keller László, az ügy egyik kirobbantója februárban és márciusban többször is érdeklődött írásban Polt Péter legfőbb ügyésznél a vizsgálatokról. Leveleiben kifogásolta, hogy nagyon lassan dolgozik az ügyészség. Szerinte szándékosan húzták az időt. Keller úgy vélte, az ügyészség nem akarta a választások előtt lezárni a Happy End-ügyet.

A Happy End Kft. és az Ezüsthajó Kft. elsősorban a megszüntetésre ítélt, Miniszterelnöki Hivatalon belül működő Országimázs Központon keresztül több milliárd forint értékű állami megrendeléshez jutott, amelyből főképp "országimázst" építettek, és Orbán Viktor exkormányfő útjairól forgattak. A Happy End alapítója, Wermer András Orbán Vikor nem hivatalos tanácsadója. A két cég a választások után végelszámolást kért az APEH-től.

Korábban:

Az ügyészség a héten végez a Happy Enddel