Népi kezdeményezés és hídblokád

Vágólapra másolva!
A csütörtöki, főváros közlekedését megbénító tüntetések célja a szavazatok újraszámlálása volt. Ugyanezt követelték a legnagyobb ellenzéki párt vezetői a választások óta, és ennek érdekében népi kezdeményezést akarták elindítani, mivel szerintük sokakban merül fel kétely a választások tisztaságával kapcsolatban. 
Vágólapra másolva!

A választási eredmények hitelességét, a választások tisztaságát már az első forduló után is - hol nyíltan, hol burkoltan - több vezető jobboldali, akkor még kormánypárti politikus kérdőjelezte meg, még Orbán Viktor akkori miniszterelnök is tett rá célzásokat.

Nemcsak politikusok, hanem - radikálisabb módon - egyes szervezetek szerint is tisztázandó a választás eredménye. Az új parlament megalakulása óta folyamatosan demonstrál a Kossuth téren a Lelkiismeret 88 Csoport nevű szervezet, amely az állítólagos választási csalásokra hivatkozva új választásokat követel, néhány aktivistájuk ezért éhségsztrájkba kezdett.

A MIÉP már az első forduló után, amikor kiderült, hogy nem érte el a parlamentbe jutáshoz szükséges öt százalékos küszöböt, a szavazatok újraszámlálását követelte és ehhez összegyűjtött 100 ezer aláírást, amit eljutatott Mádl Ferenc köztársasági elnökhöz. A MIÉP emellett a választási eredmények megsemmisítését és új választás kiírását kérte a Legfelsőbb Bíróságnál.

Bár a Fidesz a választási vereséget beismerte, és az új országgyűlés alakuló ülésén a képviselők egyhangúlag elfogadták a választások eredményét és törvényességét, mégis számos akciót indított, amely azt engedi sugallni, hogy nem volt teljesen tiszta a választás.

Szájer József Fidesz-alelnök jelentette be május elején, hogy pártja népi kezdeményezést indít azért, hogy módosítsák a választási eljárásról szóló törvényt, hogy megőrizhessék a szavazólapokat az újraszámláláshoz. A kezdeményezés élére a Fidesz ifjúsági szervezete, a Fidelitas állt. A cél az volt, hogy összegyűjtsék a szükséges 50 ezer aláírást, és eztuán kötelezően napirendre tűzze a parlament a javaslatukat. Mind a Fidesz vezetői, mind a Fidelitas képviselői hangsúlyozták, hogy csak a választások eredményével kapcsolatos bizonytalanságokat szeretnék szétoszlatni akciójukkal, a hivatalos végeredmény semmi esetre sem változhat meg.

A törvény szerint a szavazólapokat a választások után 90 nappal meg kell semmisíteni, a Fidelitas viszont több évig megőrizné ezeket az újraszámlálás reményében. A héten egy sajtótájékoztatón a Fidelitas alelnöke, Rogán Antal egy párttársával egy bezúzó gépen megsemmisített néhány szavazólapot, így tiltakozva az ellen, hogy a néhány napon belül - a jogszabályi előírásoknak megfelelően -megsemmisítik a cédulákat.

Szakértők szerint azért szükséges megsemmisíteni a szavazólapokat, mert könnyű utólag visszaélni velük. Egy érvényes szavazólapból könnyen lehet érvénytelent csinálni, mivel elég még egy rubrikát beikszelni. Ezért veszélyes játék a szavazatok utólagos újraszámlálása: bármilyen prekoncepciót igazolni lehet ilyen módon.

A csütörtöki megmozdulások deklarált célja a szavazatok újraszámlálása, amit korábban fideszes, MIÉP-es politikusok sürgettek, illetve amiért aláírásokat gyűjtöttek, vagy terveztek gyűjteni.

Az SZDSZ ezért a Fidesz vezetőit tartja elsősorban felelősnek a törvénytelen tüntetésekért. Fodor Gábor szabad demokrata képviselő pártja nevében kijelentette, Orbán Viktor az első számú felelőse a csütörtöki illegális megmozdulásoknak. "Orbán Viktor a fő felelős, aki polgári körökbe szervezte és készenlétbe állította az embereket" - mondta.

A Fidesz szerint viszont a kormánypártok tehetőek felelőssé a megmozdulásokért, mert mint Deutsch Tamás alelnök mondta, nem engedték tisztázni a sokakban felmerült kételyeket a választásokkal kapcsolatban.