A Fidesz az ügyészségre vár az MTV ügyében

Vágólapra másolva!
Miután továbbra sincs megegyezés az ellenzéki pártok között, az MDF állít jelöltet a másik két ellenzéki helyre is a tévékuratóriumban. A Fidesz nem vesz részt a jövő hétfői szavazásban, mert törvénytelennek tartja az eljárást, és az ügyészség lépésére vár.
Vágólapra másolva!

Hétfőn szavaz az Országgyűlés arról a két jelöltről, akiket az MDF jelöl a Fidesz helyett az MTV kuratóriumi elnökségének maradék két üres helyére. Az e heti hétfői plenáris ülésen a nyolctagú testület négy kormánypárti és két ellenzéki, MDF-es tagját választotta meg az Országgyűlés. A Fidesz nem szavazott.

A Fidesz azért nem állított jelöltet, mert törvénytelennek tartja, hogy az MDF önállóan jelölt két tagot, ahelyett, hogy ellenzéki partnerével egyeztetett volna. Az MDF most a házelnök kérésére újabb két tagot delegál. Ráadásul a Fidesz a másik három parlamenti párttal ellentétben törvénytelennek tartja azt is, hogy az új kuratóriumba régi tagokat is újraválasztottak. A felügyeletet gyakorló ügyészség szerint tavaly december 6-án megszűnt a tévékuratórium elnökségének mandátuma, mert a testület nem írt ki idejében elnöki pályázatot. Ilyen esetben a törvény szerint nem választhatók újra a régi tagok. Ennek ellenére az eddig megválasztott kuratóriumi tagok közül hárman már az előző testületnek is tagjai voltak.

Rogán Antal (Fidesz) az [origo]-nak azt mondta: megvárják, hogy az ügyészség lép-e valamit az ügyben. A hétfői szavazásban pedig a Fidesz ismételten nem vesz részt.

Az [origo]-nak a jelenlegi tagokat delegáló frakciók képviselői, Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője, Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője és Újhelyi István, az MSZP médiapolitukusa pedig egyaránt azt mondta, hogy miután az MTV kuratóriumát ellenőrző testület korábban nem adott igazat az ügyészség megállapításának, az ügyészség álláspontjától eltérően nem akarják visszahívni a nemrég újraválasztott tagokat, amíg ezzel ellentétes bírósági döntés nem születik.

Az ügyészség ugyanakkor még nem foglalt állást arról, hogy törvénytelennek tartják-e a régi tagok újraválasztását. A későbbiekben mérlegelik a legmegfelelőbb lépést, ez lehet akár ügyészi óvás, akár bírósági kereset indítása is. Az ügyészség ugyanakkor az országgyűlési döntést nem bírálhatja felül.