Legalább ötéves Teller igazoló névjegykártyája

Vágólapra másolva!
Egy [origo]-hoz eljuttatott fax alapján legalább ötéves lehet az a névjegykártya, amelyet Teller Ede posztumusz üzenetének hitelesítéséül használtak. A tudósnak tulajdonított, a magyar ellenzéket kritizáló feljegyzés valódiságát mind Teller intézete, a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium sajtóigazgatója, mind a tudós titkárságának vezetője, Joanne Smith, mind pedig Teller személyes titkárnője, Gen Phillips cáfolta.
Vágólapra másolva!

A Népszabadság sokáig kitartott az üzenet hitelessége mellett. Eötvös Pál főszerkesztő hétfőn kijelentette, hogy a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium nyilatkozatát nem fogadja el cáfolatnak.

A lap hétfői számában adta közzé azt a faxot, amit állítólag halála előtt pár nappal diktált le egy közeli munkatársának Teller Ede. A feljegyzésben egyebek mellett azt írja az atomtudós: "A jelenlegi magyar ellenzék egy év elteltével sem veszi tudomásul, hogy elvesztette a választásokat, továbbra is csak a kormányt támadja antidemokratikus módszerekkel, s nem hajlandó támogatni a nemzet egészének javát szolgáló javaslatokat." A tudós kritikákkal illeti a Vasárnapi Újság rádióműsorát és a Magyar Nemzet napilapot, amelyek közlik az ellenzéknek az Európai Unióval kapcsolatos szerinte zavaros álláspontját és gyakran Amerika-ellenes nézeteit.

A dokumentumot Teller egyik kollégája, dr. Zeley László, a tudós Magyarországon élő barátja, társszerzője juttatta el a lapnak. Zeley a Népszabadság keddi írása szerint azt állítja, a faxban foglaltakat augusztusban jegyzetelte le a tudóssal folytatott több beszélgetés folyamán, Teller saját kérésére. A feljegyzéseket visszaolvasta a tudósnak, majd Teller titkárságvezetőjének, Joanne Smithnek a kérésére angolul elküldte a titkárságra. Teller jóváhagyását a cikk közlésére szeptember 11-én kapta meg Zeley, amikor megérkezett címére a tudós aláírt névjegykártyája. Ekkor újra Joanne Smithhez fordult, akinek jelezte: megkapta Teller jóváhagyását. Smith Zeley szerint ekkor maga keresett fordítót, hogy a rossz angolsággal megírt levelet rendbe tegyék.

Az [origo]-nak ugyanakkor arra hívta fel a figyelmét faxon egy magát "Ede Bácsi Öregdiákjaként" aposztrofáló személy, hogy a Népszabadságban is leközölt, az írás megjelenését jóváhagyó aláírt névjegykártyán szereplő telefonszám (Teller Hoover intézeti száma) körzetszáma 1998 óta nem 415, hanem 650. Ezt a nemzetközi tudakozóban is alátámasztották, a 415 nem a kaliforniai Stanford (ahol a Hoover Intézet székhelye van), hanem a szintén kaliforniai San Francisco körzetszáma.

Hamisításnak tartja a feljegyzést Teller Ede magyar nyelvű levelezésének intézője, Grigory N. Margit is. Szerinte a tudóst szeptember elején kérte fel Zeley László, hogy írjon cikket a Népszabadságba a magyar politikai helyzetről, ám Teller kellő belpolitikai ismeretek híján el akarta utasítani a kérést. A választ szeptember 5-én le is diktálta, ám Grigory N. Margit már nem tudta aláíratni és elküldeni a levelet a professzor szélütése, majd halála miatt. Az MTI-nek nyilatkozó nő szerint Zeley László 20 aláírt névjegyet kért és kapott a professzor nevében ajándékba szánt könyvekhez dedikáció helyett.

A Magyar Nemzet is hasonlókról számolt be kedden, megtoldva azzal, hogy a professzor Zeley kérésére diktált néhány sort, de felhagyott a témával. A lap szerint a tudós szerette volna mindkét felet meghallgatni, amire reményei szerint alkalma is lett volna, mivel mind Orbán Viktorral, mind Medgyessy Péterrel találkozót tervezett. A lap szerint Zeley levélben írta le, miről mit kellene Tellernek nyilatkoznia, és a levél tartalma megegyezik a Népszabadság által közölt dokumentuméval.