Kérvényre kiadják Magyar Bálint mobilszámláját

Vágólapra másolva!
Akár Magyar Bálint miniszter hivatali mobilszámláját is kiadja az oktatási tárca, ha valaki benyújtja erre vonatkozó kérelmét. A minisztérium a napokban tette közzé, hogy milyen módon lehet igényelni a közérdekű adatokat. Mindez része a kormány üvegzsebprogramjának, amelynek keretében az egyes tárcáknak az interneten közzé kell tenniük bizonyos információkat, például szerződéseket és az utazásokra vagy a mobiltelefonhasználatra költött összegeket. Eddig ezt csak a Belügyminisztérium tette meg.
Vágólapra másolva!

Az Oktatási Minisztérium (OM) a honlapján tájékoztatót tett közzé arról, hogy miként lehet kérelmezni a tárcától a különböző közérdekű adatok nyilvánosságra hozatalát. (A jogszabályok már korábban is lehetőséget adtak a közérdekű adatok megismerésére, a minisztérium azonban most külön eljárásrendet dolgozott ki erre.) Ha valaki kíváncsi ilyen információkra - például arra, hogy egyes területekre mennyi közpénzt költöttek -, akkor azt személyesen az OM ügyfélszolgálati irodáján vagy postán, telefaxon, illetve e-mailben jelezheti a tárcánál, amely 15 napon belül választ ad.

Az [origo] kérdésére, miszerint igény esetén kiadnák-e, hogy az oktatási miniszternek mennyi volt a legutóbbi hivatali mobilszámlája, a minisztérium sajtóosztályán közölték, hogy "a tárca tisztségviselőinek mobiltelefon-költségei kérelemre kiadható közérdekű adatnak minősülnek". Azaz, ha valaki épp arra kíváncsi, hogy mennyit költött az OM egy adott időszakban Magyar Bálint miniszter és más minisztériumi vezetők hivatali mobiltelefon-használatára, akkor kérésére megadják az összeget.

A tárca felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy vannak olyan adatok, amelyeket külön kérvényre sem hozhatnak nyilávnosságra. Természetszerűleg ilyenek az államtitkot vagy szolgálati titkot képező információk vagy a belső használatra szóló, valamint a döntés-előkészítéssel kapcsolatos adatok. Utóbbiakat alapesetben 20 évig nem lehet nyilvánossá tenni.

Az OM mostani kezdeményezése része a Medgyessy-kormány által meghirdetett üvegzsebprogramnak. Ennek egyik legfőbb eleme az, hogy az állami szerveknek kötelező nyilvánosságra hozniuk az ötmillió forintnál nagyobb értékű szerződéseket. Emellett Gál J. Zoltán kormányszóvivő még egy tavaly augusztusi kormányülést követően bejelentette azt is, hogy az üvegzsebprogram keretében a minisztériumoknak a szerződések mellett 2004 januárjától közzé kell tenniük az interneten az utazásokkal kapcsolatos adatokat, az egyes tárcák által használt autók mennyiségét, illetve azok fő paramétereit, valamint a mobiltelefon-használat költségeit és a minisztériumi dolgozóknak nyújtott juttatásokat.

Amikor az [origo] január elején egy cikkben felhívta a figyelmet arra, hogy nem teljesült ez az ígéret, a kormányszóvivő emlékeztetett arra, hogy a Miniszterelnöki Hivatal már korábban is tett közzé minisztériumi utazásokkal és szolgálati autókkal kapcsolatos adatokat. A szóvivő egyúttal türelmet kért, mondván, hogy január végére, február elejére már nyilvánosak lesznek az augusztusi bejelentésben szereplő információk.

Eddig ugyanakkor a Belügyminisztérium (BM) kivételével egy tárca sem tette hozzáférhetővé azokat. A BM honlapján január utolsó napjaiban jelent meg az üvegzseb menüpont, amely alatt az utazási költségek mellett megtalálhatók a mobiltelefon-használatra vonatkozó költségek is, igaz, a dolgozói juttatásokról viszont itt sem esik szó. Az összesítés szerint a minisztérium és háttérintézményei összesen 551 mobiltelefonnal rendelkeznek, ezekre 2003 utolsó negyedévében összesen közel bruttó 12 millió forintot fizettek ki.

Az OM-ben mostani megkeresésünkkor közölték, hogy hamarosan ők is nyilvánosságra hozzák a mobilköltségeket. Annyit már most elárultak, hogy a tárca 435 dolgozója közül 15 felsővezetőnek volt joga 2003 utolsó negyedévében a korlátlan mobilhasználatra.

A minisztérium honlapján már hosszabb ideje van egy alrovat is, ahol az ötmillió forintnál nagyobb értékű szerződéseket, valamint a támogatási összegeket teszik majd közzé. Az alrovat egyelőre üres, az OM közlése szerint azért, mert idén még nem kötöttek olyan szerződést, ami ebbe a körbe tartozik, támogatást pedig azért nem fizettek ki, mert a Pénzügyminisztérium körlevélben szólította fel a tárcákat, hogy az elvonásokról szóló döntésig halasszák el az ilyen kötelezettségvállalásokat.

Pethő András