Kizárhatják a kamarából a megvádolt orvosokat

Vágólapra másolva!
A napokban megvesztegetés gyanúja miatt tett feljelentést ismeretlen tettes ellen az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója. Az ügyben szereplő orvosok állítólag pénzt kaptak egy egyelőre még meg nem nevezett cég gyógyszereinek felírása után. Amennyiben az orvosok bűnössége bizonyított lesz, az akár a kamarából való kizárással is járhat. 
Vágólapra másolva!

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár visszaélés alapos gyanúja miatt fordult az Országos Rendőr-főkapitánysághoz. A gyanúba keveredett orvosok abban az esetben, ha nem a konkurens cég gyógyszereit írták fel, megkapták a készítmények teljes árát - mondta el az [origo]-nak Bartucz Attila, az OEP jogász szóvivője. Hozzátette: a gyártótól azok, akik extra felíró minősítéssel rendelkeztek, akár 2000-4000 forintot is kaphattak termékenként.

Az OEP részéről nem ez lesz az első feljelentés. Tavaly hasonló esetben szintén vizsgálatot kértek, de akkor bizonyítékok hiányában megszüntették az eljárást. "Hogy a mostani vádak mennyire megalapozottak, azt egyelőre nem tudom megmondani, mert hivatalosan nem, csak a sajtóból értesültünk az esetről" - nyilatkozta az [origo]-nak dr. Gyenes Géza, a Magyar Orvos Kamara főtitkára. "Mint minden szakmában, köztünk is vannak olyan kollégák, akik alapot szolgáltathatnak az ilyen vádaknak, de amíg a bűnösség nem derül ki, addig mindenkit ártatlannak kell tekinteni" - tette hozzá.

Amennyiben a nyomozás során kiderül, hogy az orvosok valóban megvesztegethetőek voltak, azt a kamara szankcionálni fogja. A legsúlyosabb esetben ez akár kizárást is jelenthet.

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete közleményében kijelentette, hogy megdöbbenéssel vették tudomásul, hogy mennyi és milyen súlyos bűncselekmény történt. Ha a vádak hitelt érdemlően bizonyításra kerülnek, az egyesület megfelelően szigorú büntetést javasol. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a gyártók és az orvosok elsöprő többsége a vázolt törvénytelen módszereket elutasítja. A gyógyszergyártók fontosnak tartják, hogy a közvetlenül érintett cég és személyek nevei nyilvánosságra kerüljenek, hogy "a tisztességes többségre vetülő árnyék megszűnhessen". Az egyesület bízik benne, hogy az esetet nem akarja senki a gyógyszerpiaci szereplők elleni hangulatkeltésre felhasználni. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete közölte, hogy az ügyben érintett cég nem tagja a szervezetnek.