Goromba orvosokra panaszkodnak a rokkantak

Vágólapra másolva!
Számos panasz érkezett Lenkovics Barnabáshoz, az állampolgári jogok országgyűlési biztosához azzal kapcsolatban, hogy a rokkantnyugdíjat igénylőkkel gorombán, sokszor megalázóan bánnak az eljáró bizottságok. Az ombudsman felhívta az egészségügyi miniszter figyelmét arra, hogy elodázhatatlan a rokkantsági nyugdíj megállapításával kapcsolatos új orvos szakértői eljárás szabályainak megalkotása. 
Vágólapra másolva!

Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa felhívta az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter figyelmét arra, hogy elodázhatatlan a rokkantsági nyugdíj megállapításával kapcsolatos új orvos szakértői eljárás szabályainak megalkotása.

Az ombudsman azt követően indított vizsgálatot, hogy sorozatosan érkeztek hozzá a panaszok - például a Magyar Szervátültetettek Szövetségének elnökétől - a rokkantnyugdíjat igénylőktől. Ebben azt írták, hogy az eljáró bizottságok eljárása goromba, sokszor megalázó, eleve visszaéléssel gyanúsítják az igénylőket, az egészségi állapotukat pedig nem a valóságnak megfelelően minősítik. Sérelmezték, hogy a bizottságok orvosai nem vizsgálnak, panaszaikat végig sem hallgatják, csak a hozott leleteket nézik meg, ráadásul gyakran a kezelő szakorvosok állásfoglalásával ellentétes véleményt mondanak.

A rokkantság fokát, illetve a munkaképesség-csökkenés mértékét az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) Országos Orvosszakértői Intézetének orvosi bizottságai véleményezik - áll az ombudsman közleményében. A rokkantsági nyugdíjas állapota javulhat és romolhat is, ezért a törvény lehetőséget biztosít a rokkantsági nyugdíj módosítására.

Lenkovics megállapította, hogy a nyugellátással összefüggő jogot vagy kötelezettséget érintő intézkedéssel szemben jogorvoslatnak van helye. A munkaképesség csökkenésének megállapításával kapcsolatos orvosi szakvélemény kiadására államigazgatási eljárás keretében kerül sor, az igénylőnek a közigazgatási jogorvoslaton túl illetékmentes bírósági felülvizsgálatra is lehetősége van. Az eljáró bíróságoknak - független igazságügyi orvos szakértők bevonásával - azt kell vizsgálniuk, hogy az eljárt orvosi bizottságok véleményei az általuk megállapított egészségromlás mértékéről valóban megalapozottak-e.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Az ombudsman megállapította azt is, hogy az Országgyűlés még 1997-ben határozatot hozott a megváltozott munkaképességűek és rokkantak társadalombiztosítási és szociális ellátó rendszerének átalakításáról. A határozat szerint ki kell dolgozni a megváltozott munkaképesség értékelésének új minősítési elveit. Ezek alapján lehet minősíteni egyénenként az igénylő egészségi állapotát, elveszett és megmaradt munkavégző képességét, az általa ellátható munkakörök követelményeit. Ki kell alakítani a határozat szerint olyan - erre szakosodott specialistákból álló - orvos szakértői szervezetet, amely személyenként, differenciáltan tudja értékelni a munkaképesség-csökkenés mértékét és egyben a rehabilitálhatóságot.

Hozzátette azt is, hogy az OEP 2000-ben már elkészítette a javaslatát, amelyet elküldött az egészségügyi tárcának. Az OEP emellett munkacsoportot szervezett az új kritériumrendszer kidolgozására. Az orvostudományi egyetemeken bevezették az egészségbiztosítási szakorvosi szakvizsgát.

Az országgyűlési határozat végrehajtásának halaszthatatlanságára hívta fel az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter figyelmét Lenkovics.