Színes kukákra várnak a pestiek

Vágólapra másolva!
A budapestiek tudják, hogy mit jelent a szelektív hulladékgyűjtés, jónak és fontosnak tartják a szemét különválogatását, sőt, a nagy többség egyenesen szégyellni valónak tartja, ha egy európai fővárosban nincs szelektív hulladékgyűjtés - derül ki egy felmérésből. A fővárosiak úgy nyilatkoztak, hogy ha a lakóhelyük közelében lennének színes konténerek, akkor használnák is őket, igaz, messzire nem gyalogolnak az ügy érdekében: harmaduk legfeljebb 100-200 métert hajlandó menni a szelektív hulladékgyűjtő konténerig.
Vágólapra másolva!

A Studio Metropolitana közvélemény-kutatása arra keresett választ, hogyan vélekednek a budapestiek a szelektív hulladékgyűjtésről, ismerik-e a Fővárosi Önkormányzat által elindított programot, használják-e a színes kukákat, és fontosnak tartják-e a szelektív hulladékgyűjtés kiterjesztését a fővárosban.

A megkérdezett budapestiek tudják, hogy mit jelent a szelektív hulladékgyűjtés, jónak és fontosnak tartják a szemét különválogatását, sőt állításuk szerint hallottak is a fővárosi szelektív hulladékgyűjtési programról. A fővárosiak úgy nyilatkoztak, hogy ha a lakóhelyük közelében lennének színes konténerek, akkor használnák is őket. Bár mindenki azt gondolja, hogy egy európai fővárosnak ma már illik szelektíven kezelnie a hulladékot, abban is egyetértenek, hogy Budapesten ez egy lelkes kisebbség ügye maradt.

Az emberek meglehetősen tájékozottak, például fel tudják sorolni, hogy milyen hulladékfajtákat lehet külön gyűjteni: a válaszadók többsége a papírt, a műanyagot és az üveget említette. Fontos problémakörnek tartják a szelektív hulladékgyűjtést, jelen van a gondolkodásukban, de egyelőre szinte senki nem sorolta a legégetőbb, legsúlyosabb problémák közé. Annak ellenére, hogy a nagy többség egyenesen szégyellni valónak tartja, ha egy európai fővárosban nincs szelektív hulladékgyűjtés, úgy gondolják, hogy itthon a többséget nem lehet rávenni a tevékeny részvételre a szelektív hulladékgyűjtésben. Saját magáról viszont a megkérdezettek kétötöde állította, hogy már most is használ valamilyen szelektív hulladékgyűjtő típust. Mindössze 15 százalékuk állította, hogy egyáltalán nem foglalkozik a problémával.

Arról a kérdésről, hogy kinek a feldata lenne a szelektív hulladékgyűjtés megszervezése, megoszlottak a vélemények. Sokan a Fővárosi Közterület-fenntartó Rt.-t, mások az önkormányzatokat tartják a felelősnek. A válaszadók több mint harmada a kormányt, negyede az Európai Uniót is bevonná a budapesti szelektív hulladékgyűjtő rendszer kialakításába. Arra a kérdésre, hogy mi hátráltatja itthon a szelektív hulladékgyűjtés általánossá válását, kis részben az időhiányt, nagyobb részben a helyhiányt jelölték meg a válaszadók. A legnagyobb akadály még mindig a távolság: a megkérdezettek harmada maximum 300-500 métert, további harmaduk pedig legfeljebb 100-200 métert hajlandó gyalogolni a szelektív hulladékgyűjtő konténerig.