Minden pártrendezvényre vigyáznak a rendőrök

Vágólapra másolva!
A rendőrség a robbantásos fenyegetés miatt fokozottan vigyáz a pártok székházaira a pártelnököknek pedig külön védelmet ajánlottak fel. Emellett a határokon is fokozott ellennőrzésekre készülnek a hatóságok. A kormányfő nem lát indokot arra, hogy lebeszéljen bárkit is arról, hogy gyülekezési jogával éljen és elmenjen a gyűlésekre. Hozzátette, hogy a fenyegetés nem csak a hétvégi budapesti két nagygyűlésre vonatkozik, hanem minden politikai rendezvényre.
Vágólapra másolva!

Gyurcsány Ferenc a robbantásos fenyegetés miatt szerdán délelőtt részt vett Lamperth Mónika belügyminiszterrel együtt az Országos Rendőr-főkapitányság parancsnoki értekezletén. Ezt követően a miniszterelnök elmondta, hogy meghallgatta a rendőrség jelentését a politikai rendezvények biztosításáról, a jelentés meggyőzte arról, hogy az ország biztonságban van. "Nyugodt lelkiismerettel állíthatom, hogy a gyülekezési jog gyakorlását, a nyugalmat és a biztonságot a rendőrség biztosítani tudja" - mondta, majd hozzátette, hogy ennek érdekében több rendőr és technikai felszerelés lesz a kampány idején a gyűléseken.

A kormányfő közölte azt is, nem lát indokot arra, hogy lebeszéljen bárkit is arról, hogy gyülekezési jogával éljen. Gyurcsány megjegyezte, hogy nem csak a most hétvégi budapesti két nagygyűlésra vonatkozik a fenyegetés, hanem az összes párt összes rendezvényére, a vidékiekre is. Ezért ezekre az eseményekre is fokozottan figyelnek.

Lamperth Mónika azt mondta, a fenyegetés miatt fokozottabb figyelnek majd a hatóságok. Nem csak a rendőrség, de a határőrség, vám-és pénzügyőrség, és a bevándorlási hivatal is részt vesz a fokozott ellenőrzésekben. Ennek keretében egyes határszakaszokat szigorúbban ellenőriznek, és emellett mélységi ellenőrzések is várhatóak. Azt azonban nem árulta el a belügyminiszter, hogy mely határszakaszokra vonatkozik a fokozott ellenőrzés, csak annyit közölt, hogy akár egy napon belül is változhat, hogy hol lesznek szigorítások.

Bene László országos rendőrkapitány azt mondta, a pártelnököknek felajánlották, hogy lakásuk környékét védeni fogják. Emellett a pártok székházait, irodáit is fokozottabban figyelik, ennek keretében tűzszerészeket rendelnek ki és sűrűbben járőröznek. A vidéki eseményeknél pedig személyesen a megyei rendőrkapitányok látják el a biztosítási parnacsnoki feladatokat. A rendőrkapitány elmondta azt is, hogy ma már lényegesen többet tudnak a fenyegetőzőkről, mint néhány nappal ezelőtt. Kiderült az is, hogy a robbantásra készülő bandának a rendőrség szerint vannak magyarországi kapcsolatai.

Ezt megelőzően kedden Az Este című műsorban Gyurcsány Ferenc közölte: hitelesek és kellően megalapozottak azok az információk, amelyek szerint külföldi bűnözői csoportok magyarországi robbantásokra készülnek. "Azaz olyan bűnözői csoporttal állunk szemben, amely megbízásból, pénzért, másért, ilyen bűncselekményeket elkövet" - fogalmazott a miniszterelnök a kedden délután rögzített, de a késő esti órákban sugárzott beszélgetésben.

Mint mondta, a tervezett robbantásokról szóló értesülés jelent akkora fenyegetettséget, hogy komolyan kell venni és nyilvánosan kell beszélni róla, mert ezzel üzenni kell azoknak, akik ilyet terveznek, hogy az illetékes szervek, hatóságok tudnak róla, és megvédik az országot. Hozzátette: visszatartó erejű is lehet, ha a nyilvánosság előtt beszélnek az információkról. "Meg fogjuk védeni az országot!" - jelentette ki Gyurcsány Ferenc, aki kérdésre válaszolva hozzátette ugyanakkor, hogy arról "fogalmuk sincs", hogy ki lehet a bűnözői csoportok megbízója.

Tóth András, a titkosszolgálatokat irányító államtitkár szerdán, a Napkeltében azt mondta: szerinte a megelőzést szolgálta a miniszterelnök keddi bejelentése. Pető Iván, az SZDSZ ügyvivője - szintén a szerdai Napkeltében - a robbantásos fenyegetésre reagálva közölte, nem talál benne logikát, s ha egyáltalán, akkor csak magyarországi lehet a megbízó, mert az egésznek más értelme nincs.

Gyurcsány Ferenc keddi rendkívüli sajtótájékoztatóján jelentette be: az egyik uniós tagálllam titkosszolgálati szerveitől érkezett a magyar titkosszolgálathoz jelzés, hogy külföldi bűnözői csoportok robbantásokat akarnak elkövetni a választási nagygyűléseken a politikai élet destabilizálása érdekében. A kormányfő nem nevezte meg a forrást, de a Népszabadság értesülései szerint a szlovák titkosszolgálattól származik az információ. Ezt később Tóth András titkosszolgálati államtitkár megerősítette.

A miniszterelnök tájékoztatása szerint az üggyel egy, a magyar hatóságok által is jól ismert bűnözői kör hozható összefüggésbe. Közülük három személyt sikerült név szerint is azonosítani, egyiküknek más bűncselekmények elkövetésével kapcsolatban is felmerült a neve. A hatóságok információi szerint egyikük jelenleg is Magyarországon tartózkodik, egy másik személyről azt tudják, hogy járt itt. Arról, hogy a harmadik személy is járt volna az országban az utóbbi időben, nincs tudomása a magyar hatóságoknak. A titkosszolgálatot úgy tájékoztatták, hogy a bűnözői kör tagjai gyakran utaznak Magyarországra, mások útlevelét használva.

MTI/[origo]