Levélben rejtőzhet a bezárt gyerekek története

Vágólapra másolva!
Levélben küldte el véleményét Takács Albertnek az ombudsmani vizsgálat megállapításairól az elmarasztalt kaposvári gyerekotthon vezetője. Az igazgató több ponton is támadja az ombudsman állításait, de konkrétumokról, a levélben foglaltakról egyelőre nem hajlandó nyilatkozni. A gyerekotthon működési engedélyének kiadásáért felelős megyei gyámhivatal vezetője pedig akkor akart visszalépni a nyilatkozattól, amikor a felelősséget firtattuk. Takács Albert vizsgálatának megállapításai szerint a kaposvári gyerekotthon alacsony színvonalon működik, sőt a gyerekek alkotmányos jogai is sérültek.
Vágólapra másolva!

Vitatja a helyettes ombudsman elmarasztaló megállapításainak bizonyos részeit a kaposvári Zita gyermekotthon igazgatója, de a részletekről egyelőre nem akar nyilatkozni. Takács Albert vizsgálata szerint az intézet alacsony színvonalon működik, sőt a gyerekek alkotmányos jogai is sérülnek. Az [origo] szerette volna ezzel kapcsolatban a gyerekotthon igazgatójának álláspontját is közölni, de ő nem járult hozzá a helyszínen elmondottak megjelenéséhez. A vizsgálattal kapcsolatos meglátásait hosszú levélben összegezte, amit elküldött Takács Albertnek. "Addig nem nyilatkozom a sajtónak, amíg az ombudsmantól választ nem kapok a levelemre" - mondta az [origo]-nak a gyermekotthon igazgatója.

Bár a nyilatkozatot az igazgató nem vállalta, az [origo] munkatársait körbevezette a kaposvári gyermekotthonban, ahol jelenleg 62 gyerek él. Az ország többi gyerekotthonához hasonlóan itt is többnyire olyan fiatalok laknak, akiknek rossz családi körülményeik miatt kellett elkerülniük otthonról. Az intézetben kisebb csoportokba kerülnek, ahol próbálnak családias körülményeket teremteni, például minden csoportban külön főznek, a menübe a gyerekek is beleszólhatnak.

Mivel ottjártunkkor iskolaidő volt, csak néhány gyerek volt az intézményben. Többségük betegség miatt nem ment iskolába, de találkoztunk olyan idősebb gyerekkel is, akinek aznap nem volt kedve felkelni. Egy kisiskolás fiú pedig azt mesélte, hogy a tanárnő hazaküldte, mert rosszul viselkedett. "Mondta, hogy ha ilyen rossz vagyok, haza is mehetek, hát eljöttem" - mesélte durcásan. Az intézet nagyobbik része viszonylag modern, néhány évvel ezelőtt esett át felújításon, egyetlen csoport lakrésze vár még felújításra.

A gyermekotthon működését kifogásoló ombudsmani jelentésben egyebek mellett az szerepelt, hogy mikor nem volt elég felügyelő az intézményben, a gyerekeket bezárták. A jelentés szerint az otthonban nem volt meg az előírt zsebpénzszabályzat, amely biztosította volna, hogy idejében megkapják a költőpénzüket. Takács Albert állítja, az is előfordult, hogy ebből kellett fedezniük más kiadásaikat, így ruhavásárlást, pedig ez szabályellenes. Illetve volt rá példa, hogy bezáárták a könyvtárat, amelyet így nem tudtak szabadon használni. Állampolgári bejelentés érkezett arról is, hogy az intézet igazgatója a szőlőjében dolgoztatta a gyerekeket, ezt viszont nem találta bizonyítottnak a vizsgálat.

A gyerekotthon működési engedélyét a Somogy Megyei Gyámhivatal adta ki, az ombudsman által vezetett vizsgálatban - más hivatalokhoz hasonlóan - a megyei gyámhivatal is részt vett. A gyámhivatal részéről azonban nem várható semmilyen intézkedés Takács Albert megállapításaival kapcsolatban. "Számunkra nem fogalmazott meg ajánlásokat az ombudsman" - mondta az [origo]-nak Horváthné Supala Olga hivatalvezető, aki szerint az ombudsman annyit kért tőlük, hogy tájékoztassák az ajánlásában szereplő javaslatok kimeneteléről, ezt meg is tették.

A gyámhivatal minden évben ellenőrzi a gyerekotthon működését, de eddig egyszer sem bukkant olyan súlyos szabálytalanságra, mely miatt vissza kellett volna vonni a gyerekotthon működési engedélyét. Bár azt megállapították, hogy az intézetben nincsenek meg a speciális igényű gyerekek - ide tartoznak a pszichés gondokkal küzdő fiatalok - ellátásának feltételei (például nincs elég pszichológus), de az ide vonatkozó jogszabályban szereplő "ellátási érdekből" mégis meghosszabbították az intézet engedélyét a speciális igényű gyerekek ellátására is. Ez azt jelenti, hogy mivel másképp nem tudják megoldani ezeknek a gyerekeknek az elhelyezését, kénytelenek megadni a működési engedélyt a hiányosságokkal küzdő intézménynek.

A gyámhivatal vezetője egyébként mindaddig gond nélkül nyilatkozott az [origo]-nak, amíg úgy nem érezte, hogy a felelősség kérdését feszegetjük, ekkor közölte, hogy az eddig elhangzottakat tekintsük semmisnek, mert felsőbb engedélyre van szüksége a nyilatkozathoz, amit később meg is kapott. Ezt követően újabb telefoninterjút készítettünk vele, amelynek során gyakorlatilag megismételte a korábban elmondottakat.

Takács Albert szerint az intézetben kialakult helyzetért a fenntartót, a Somogy Megyei Önkormányzatot is felelősség terheli. A helyettes ombudsman azt ajánlotta Somogy megye főjegyzőjének, vizsgálja meg, hogy a Zita gyermekotthon jelenlegi vezetője eleget tesz-e a megbízatásában foglaltaknak, és amennyiben szükséges, vonja vissza megbízatását. Szerettük volna megkérdezni a főjegyzőt, hogy milyen intézkedéseket tervez, de ezen a héten külföldön tartózkodik és nem elérhető, más pedig nem nyilatkozhat ebben az ügyben. Úgy tudjuk, hogy a megyei közgyűlés már foglalkozott az ombudsman jelentésével, de végső határozatot várhatóan csak július 2-án fogadnak el a Zita gyermekotthon jövőjével kapcsolatban.

A helyettes ombudsman - munkatársán keresztül - annyit üzent az [origo]-nak, hogy jelenleg nincs olyan változás az üggyel kapcsolatban, ami miatt nyilatkoznia kellene. A gyerekotthon vezetőjének levelére már reagált - tudtuk meg munkatársától. Az ombudsman válasza azonban még nem jutott el az intézet vezetőjéhez.

Tiefenthaler Eszter