Szilvásy vizsgáltatja az újságíró kifaggatását

Vágólapra másolva!
Vizsgálatot kezdeményezett a Nemzetbiztonsági Hivatalnál (NBH) Szilvásy György kancelláriaminiszter a titkosszolgálatok által meghallgatott újságíró ügyében. A Magyar Nemzet munkatársai két hónappal ezelőtt kérdezősködtek a Lesencefalun épülő ház körül, majd múlt pénteken egyiküknél megjelentek az NBH emberei. A titkosszolgálat többek között arra hivatkozott, hogy álújságírók bűncselekményeket akartak elkövetni a településen, a polgármester azonban nem hallott ilyesmiről.
Vágólapra másolva!

Természetesnek tartja és megérti, hogy az újságírók csak a munkájukat végezték, amikor felőle érdeklődtek, de ugyanígy jártak el a Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársai is - közölte Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokat is felügyelő kancelláriaminiszter. Hozzátette: az NBH munkatársainak kötelessége, hogy amennyiben egy nemzetbiztonsági védelem alatt álló személyről valakik információkat próbálnak gyűjteni, ellenőrizzék, hogy valójában kik és milyen célból teszik ezt.

Reménykedik az NBH

A kancelláriaminiszter azt is elmondta, egy demokráciában kulcskérdés, hogy az újságírók szabadon és háborítatlanul dolgozhassanak, ezért az ügy részleteinek tisztázása érdekében vizsgálatot kezdeményezett a Nemzetbiztonsági Hivatalnál. Az [origo] megkeresésére Vajda Péter NBH-szóvivő nem kívánt reagálni a vizsgálat elindítására, mindössze annyit mondott, hogy remélik, néhány napon belül "mindenkit megnyugtató választ ad a kérdésekre a vizsgálat".

Az ügyről a Magyar Nemzet számolt be szombaton. "Művelet: újságírókat zaklat az NBH" címmel közölt cikkében a lap azt írta: "A Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársai jelentek meg lapunk újságírójánál azt követően, hogy kollégájával Lesencefalun, Szilvásy György kancelláriaminiszter nagyszabású építkezésén járt."

Az NBH még szombat délelőtt közleményben utasította vissza, hogy zaklatták volna a lap újságíróját. Az NBH lényegében azt állította, bűnmegelőzési szándékból keresték meg az újságírókat, mivel nem sokkal látogatásuk után betörtek a polgármesteri hivatalba, valamint korábban illetéktelenek újságírókként fellépve kísérelték meg bűncselekmények elkövetését. A közlemény azt is állítja: a miniszter nem tudott a Magyar Nemzet munkatársainak várható látogatásáról, a politikus utólag jelezte a személyére vonatkozó helyszíni adatgyűjtést az NBH-nak.

A polgármester nem tud álújságírókról

Lesencefalu polgármestere, Kígyós Ferenc elmondta az [origo]-nak, hogy valóban betörtek a hivatalába, ahonnan egy számítógépet loptak el, de mint közölte, ez nem lesencefalui "sajátosság", több önkormányzatot feltörtek a környéken az utóbbi időben. Az NBH közleményében szereplő, bűncselekményre készülő álújságírókról azonban nem hallott Kígyós. A polgármester kérdésünkre azt is közölte, hogy Lesencefalun nem szoktak bűncselekményeket elkövetni, az elmúlt időszakban is mindösze az említett számítógéplopás volt az egyetlen ilyen eset a községben.

A Nemzetbiztonsági Hivatal egyik névtelenséget kérő munkatársa úgy reagált a polgármester kijelentésére, hogy "ő sem tudhat mindent, de ettől még van olyan információja a szolgálatnak, hogy egyesek újságíróknak adták ki magukat a környéken". Hozzátette, hogy sajnos pontatlanul fogalmazták meg szombat délelőtt kiadott közleményüket, mert azt kellett volna írni, hogy "Lesencefalu környékén" próbálkoztak bűncselekmény elkövetésével az álújságírók.

A Fidesz szerint törvénytelen és elfogadhatatlan, hogy Szilvásy György kancelláriaminiszter újságírók zaklatására használja a titkosszolgálatokat - ismételte meg hétfői sajtótájékoztatóján Demeter Ervin, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának fideszes tagja. Az ellenzéki politikus szerint törvénytelen és elfogadhatatlan a hatalomnak nem tetsző újságírókat zaklatni. Az MTI kérdésére hozzátette: a nemzetbiztonsági bizottságban a titkosszolgálatok éves beszámolója során próbálnak meg fényt deríteni az ügyre. A fideszes képviselő vasárnap azt is mondta: míg Gyurcsány Ferenc Putyinnal szövetkezik, parolázik, addig jobbkeze fehérorosz vagy kubai módszereket használ.

Demeter hétvégi mondataira reagálva a Kormányszóvivői Iroda vasárnap közölte: a szolgálat utánajárt, hogy valóban újságírók kérdezősködtek-e egy nemzetbiztonsági védelem alatt álló állami vezetőről. "Kiderült, hogy igen, ezzel az ügy hivatali része lezárult" - közölték, majd hozzátették: ebben az ügyben mindenki tette a dolgát, a szolgálat is, amely ellenőrzött egy információt és az újságírók is, akik megírták a cikket. "Ebből pártpolitikát építeni lehet, de felesleges" - fejeződik be a közlemény.

MTI/[origo]