Orbán később dönt az adócsökkentés számairól

Vágólapra másolva!
A Fidesz adócsökkentéssel kapcsolatos számait akkor döntik el Orbán Viktor szerint, ha kormányt alakítanak. A Fidesz elnöke az ATV-nek úgy nyilatkozott, az adónemek csökkentése attól függ, hogy az ország milyen pénzügyi állapotban érkezik meg a választások napjához.
Vágólapra másolva!

A Fidesz adócsökkentő programjának konkrét számait akkor döntik el, ha kormányt alakítanak - mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke az ATV-nek adott keddi interjújában. Az Egyenes beszéd című műsorban a pártelnököt arról kérdezték, hogy megvannak-e a konkrét számok a Fidesz programjában. Orbán azt mondta: "mindennap változik a helyzet, minek kellene most meglennie?"

Arra a felvetésre, hogy ezek szerint a Fidesznek nincsen programja, azt mondta: van programjuk, a Fidesz az adócsökkentés programját képviseli. Úgy folytatta: "ha most van a választás, három hónap múlva kormányt kell alakítani, akkor abban a táblázatban amit be kell nyújtani(...) ott a megfelelő számok is szerepelnek". Szerinte az adónemek csökkentése attól függ, hogy az ország milyen pénzügyi állapotban érkezik meg a választások napjához, de a mai állapot szerint jelentős adócsökkentést hajtanának végre, elsősorban a személyi jövedelemadó (szja) oldalán.

"Csontvázak a szekrényben"

Orbán azt mondta: "csontvázak is vannak még a szekrényben", amiket nem is tudnak számba venni egészen addig, amíg nincs meg a kormányzati átadás-átvétel. Példaként elmondta, hogy az ÁSZ legutóbbi tanulmánya szerint 800-1000 milliárd forint közötti adósságállománya lehet az önkormányzatoknak, és szerinte ennek csak kevesebb mint felét tudják visszafizetni, a többi a központi kormányzatot terheli majd. Elmondta, hogy a szja esetében több kulcsban gondolkodnak, de sokan vannak a Fideszben, akik egykulcsos adórendszert akarnak, ők 18 és 20 százalék közötti mértékről beszélnek. Ő maga azonban a családi adózás mellett van, amely az adórendszerben jutalmazza a gyermekvállalást.

Arra a kérdésre, hogy ha például az egyik kulcs 18 százalékos lenne, akkor mekkora lenne a másik, Orbán Viktor azt mondta: "Ezt majd el fogjuk dönteni, ha kaptunk elég bizalmat a választóktól, leírunk egy kormányprogramot, amibe bevonjuk a vállalkozókat, munkaadókat és így tovább". Kérdésre válaszolva arról is beszélt, a Fidesz Erős Magyarország programjában erőteljes, érzékelhető adócsökkentést javasolnak, és ugyan a programban mérték nem szerepel, de az 1998 és 2002 közötti 10 százalékos tb-járulék csökkentésnél csak nagyobb mértékűről érdemes beszélni.

Orbán azt is hangsúlyozta, nem igaz, hogy feltétlenül valamiről le kell mondani az adócsökkentés fejében. Példaként hozta Romániát és Szlovákiát, ahol radikálisan csökkentették az adókat, és fél éven belül az alacsonyabb adókulccsal több pénzt szedtek be. Szerinte meg kell próbálni több embert rávenni arra, hogy a legális gazdaságban dolgozzon, hiszen ha többen dolgoznak, több lesz a bevétel is, és nem kell olyan megszorítás, "amitől kihullik az emberek haja". Hozzátette: ezt meg is tudják csinálni, ezért felelősséget vállal.

Arra a kérdésre, hogy miért nem ül le tárgyalni Gyurcsány Ferenccel, és miért nem próbálnak közös nevezőt kialakítani a válságból kivezető útról, Orbán Viktor azt mondta: a válságból kivezető úthoz kormányzati döntések kellenek, ezek pedig feles törvénnyel megalkothatók. "A mamám mindig azt az mondta, amikor a vacsoránál ezt is kértem, azt is kértem, hogy - édes fiam, meg ne rágjam helyetted?! Hát lassan itt tartunk: fogjam a kezét, vagy a kezüket, hogy adót így kell csökkenteni, tetszik tudni, a szürkegazdaság ellen meg így kell harcolni?" - fogalmazott.

Szerinte ettől a kormánytól lassan mindenki meg akar szabadulni, beleértve az üzleti és a szellemi életet is, a kormány mögé bizalmat nem lehet hozni, még úgy sem, ha az ellenzék odaviszi a bizalmi tőkéjét.

"8 százalékos visszaesés is lehet"

Szabadesésben van a magyar gazdaság, a GDP 5-8 százalék közötti visszaesése várható - ezt már az InfoRádiónak adott interjújában mondta Orbán Viktor kedden kora este. Az adócsökkentéssel szembeni fenntartásokról szólva, úgy fogalmazott, hogy "ismeri az összes nyekergést", de ezt a lépést mindenképpen meg kell tenni.

Azt jósolta, hogy ha a jelenlegi kormány marad a helyén a jövő áprilisban esedékes törvényhozási választásig, akkor az államadósság a GDP 84 százalékát fogja elérni. A magyar gazdaság válságát csak azzal lehet megoldani, ha 3-4,5 százalékos tényleges növekedést képes elérni - mondta.