300 ezer forintra is büntethetik a szabálysértőket

Vágólapra másolva!
Megemelné a szabálysértési bírságok összegét a kormány az általa elfogadott új törvénytervezettel. A Belügyminisztérium államtitkára szerint cél az is, hogy lehetőleg a helyszínen felelősségre vonják a szabálysértőket.
Vágólapra másolva!

Elfogadta a kormány a szabálysértésekről, valamint a polgárőrségről szóló új törvények tervezetét - közölte Giró-Szász András kormányszóvivő pénteken Budapesten. Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a részleteket ismertetve elmondta, hogy emelkedik a szabálysértések esetén kiszabható pénzbírságok legalacsonyabb és legmagasabb összege 5, illetve 300 ezer forintra.

Kontrát közölte, hogy a szabálysértési javaslat szerint az elkövetők felelősségre vonása lehetőleg még a helyszínen, de legkésőbb az elkövetéstől számított 30 napon belül megtörténik majd. Lehetőség lesz az elkövető meghallgatása nélküli határozathozatalra is, ha egyértelmű a tettenérés. A jegyző helyett a kormányhivatal lesz az általános hatáskörrel rendelkező szabálysértési hatóság.

A jövőben az, aki nem fizeti meg a pénzbírságot, szabálysértési elzárással sújtható, ugyanakkor a pénzbírság közérdekű munkával is megváltható lesz. Kontrát Károly tájékoztatása szerint bevezetik a szabálysértési visszaesést is. Így az eredetileg elzárással nem büntethető szabálysértések esetén - kivéve a helyszíni bírságolást - ha hat hónapon belül legalább kétszer már felelősségre vontak valakit, akkor a folyamatban lévő cselekményéért elzárást is kaphatna. Az államtitkár szerint utóbbi nem vonatkozna ugyanakkor a közlekedési - például gyorshajtással vagy parkolással összefüggő - szabálysértésekre, ezekben az ügyekben közigazgatási eljárás indul a vétkes sofőr ellen.

Az egyéb közlekedési szabálysértéseknél ugyanakkor, ha fél évben belül kétszer már felelősségre vontak valakit, akkor harmadik alkalommal a járművezetéstől is el lehetne tiltani.

A rendőrség az összes szabálysértés esetén szabhatna ki helyszíni bírságot, amelynek mértéke 5 és 50 ezer forint közötti összegre változik, ismételt elkövetés esetén pedig 70 ezer forint is kiszabható lesz. A tulajdon elleni szabálysértéseknél az értékhatár 20-ról 50 ezer forintra emelkedik, amivel 63 ezer ügytől mentesül a büntetőeljárás - közölte a Belügyminisztérium államtitkára.

Írásban kell a polgárőröknek megegyezniük a rendőrökkel

Az új polgárőrtörvény tervezetével kapcsolatban Kontrát példaként említette annak előírását, hogy a polgárőrszervezetek nem folytathatnak politikai tevékenységet. Közölte azt is, hogy a polgárőrök új formaruhát fognak kapni. Az előterjesztés meghatározza a polgárőr-egyesület által kizárólagosan végezhető alapfeladatokat is, ezek a közterületi járőrszolgálat, a figyelőszolgálat és a jelzőőri feladatok. A polgárőrségek akkor kezdhetik meg működésüket, ha kötöttek az illetékes rendőrséggel egy írásbeli együttműködési megállapodást, továbbá ha tagjai az Országos Polgárőr Szövetségnek. Kontrát Károly tájékoztatása szerint a javaslat bevezeti a polgárőrszolgálat ellátásával kapcsolatos panasz jogintézményét is.

A szabálysértési törvény tervezete (részletek ebben a cikkünkben) ellen korábban tiltakozott több jogvédő szervezet is. A Társaság a Szabadságjogokért és a Magyar Helsinki Bizottság szerint több alkotmányellenes és nemzetközi jogba ütköző rendelkezést is tartalmaz a tervezet. Az egyik aggályosnak vélt pont szerint a tervezet a hat hónapon belüli harmadik szabálysértésre akkor is lehetővé teszi az elzárás alkalmazását, ha azt a törvény egyébként nem tartalmazza.