Nemcsak a Mathias Corvinus Collegium, hanem Magyarország történetének egyik legfőbb stratégiai programja kezdődik meg a Budapest Fellowship Programmal – mondta Orbán Balázs. Az MCC kuratóriumi elnöke közölte, hogy a 21. századi magyar gazdasági és politikai elit kiképzésében vállal szerepet a collegium. Majdnem 10 ezer fiatallal fognak majd foglalkozni a következő években a közoktatástól egészen az egyetem utáni időszakig – tette hozzá.
A következő magyar generáció, és a legtehetségesebbekből álló nemzeti elit kialakításának az egyik stratégiai pontja, hogy azok akik ebbe a programba bekerülnek, azoknak tisztában kell lennie annak, hogy honnan jöttünk, és mit szeretnénk elérni.
Orbán Balázs szerint mindezek nélkül nem lesz sikeres a 21. században Magyarország. Nekünk magyaroknak értenünk kell a körülöttünk zajló eseményeket, hogyan gondolkodnank rólunk a civilizációs csomópontokban – mondta a kuratóriumi elnök. Tudást kell behoznunk kívülről – tette hozzá. A külföldnek is el kell magyaráznunk, hogy mik a céljaink, és mit szeretnénk elérni az életben. Az utóbbi képesség korábban csak korlátozottan volt meg – mondta Orbán Balázs.
Ennek a két stratégiai célkitűzésnek a legfontosabb alapja a Budapest Fellowship program. Ennek lényege, hogy olyan kutatók jöjjennek Magyarországra, akik barátsággla és nyitottsággal fordulnak felénk, és tanulni is tudunk tőlük
– tette hozzá. Egy komplex programot állítottunk össze nekik, és ennek révén a két ország közti kapcsolatok továbbra is magas szinten legyenek – vélte a koratóriumi elnök.
Akik bekerülnek ebben a programban azzal azt szeretnénk elérni, hogy jól értse és érezze meg Magyarországot - mondta Smith Lacey Anna, a The Hungary Initiatives Foundation ügyvezető igazgatója. Úgy látja, hogy a külföldiek csak akkor érthetik meg az országot, ha személyes tapasztalatokat szereznek, és nem egy New York Times cikket olvasnak el.
Azt az alapvető igazságot kell lefektetni, hogy a hazánkról szerzett valós tudást csak a nyelv bizonyos ismerete mellett, valamint a magyar történelem megismerése révén lehetséges.
Nagy hangsúlyt fektetnek az ezeréves magyar történelem megismertetésére, és ebben a legkiválóbb magyar történészek segítenek majd - tette hozzá.
Jó lenne, ha Amerikában minél többen látnák, hogy egy valódi magyar szakértőnek keresztül kell mennie a Budapest Fellowship Programon.