Varga Mihály: Több mint kétharmados támogatottsága van a jövő évi költségvetésnek

VARGA Mihály; KOCSIS Máté; SIMICSKÓ István
Budapest, 2020. július 3. Simicskó István, a Kereszténydemokrata Néppárt parlamenti frakcióvezetője, Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője és Varga Mihály pénzügyminiszter (b-j) a 2021. évi költségvetés elfogadását követően tartott sajtótájékoztatón az Országházban 2002. június 3-án. MTI/Illyés Tibor
Vágólapra másolva!
A 2021-es költségvetési törvényjavaslatot 133 igen és 61 nem szavazattal fogadta el a parlament, ami azt jelenti, hogy a jogszabálynak 68,5 százalékos támogatottsága van - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a törvényjavaslat elfogadása után tartott budapesti sajtótájékoztatón.
Vágólapra másolva!

Varga Mihály hangsúlyozta: öröm a kormány számára, hogy a képviselők döntő többsége egyetért azzal, hogy a veszélyhelyzetben az emberek védelmében meghozott intézkedései helyesek voltak, hogy a gazdaságvédelmi alapot fenn kell tartani, és

Simicskó István, a KDNP parlamenti frakcióvezetője, Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője és Varga Mihály pénzügyminiszter a 2021. évi költségvetés elfogadását követően tartott sajtótájékoztatón az Országházban 2020. június 3-án. Forrás: MTI/Illyés Tibor

A jövő évi költségvetés középpontjában a járvány elleni védekezés fenntartása, a gazdaság újraindítása, a munkahelyek megvédése és új munkahelyek létrejöttének támogatása áll. Ezek mellett azonban megmaradnak azok az értékek is, amelyekre a korábbi költségvetések és a kormány gazdaságpolitikája épült.

- mondta a pénzügyminiszter.

Hozzátette: gazdaságpolitikai felfogásában is következetes maradt a kormány. Továbbra is a magyar gazdaság védelmét és megerősítését tekinti központi feladatnak, folytatja az adócsökkentés politikáját és a beruházások támogatását, és fegyelmezett államháztartási gazdálkodást folytat.

A kormány - immár parlamenti megerősítéssel - továbbra is azzal számol, hogy

2021-ben 4,8 százalékkal nő a gazdaság,

az államháztartás hiánya 2,9 százalék lesz, az államadósság a GDP 69,3 százalékára csökken, az infláció mértéke pedig 3 százalék körül alakul az év egészében. Változatlan maradt a tartalék nagysága is, a GDP 0,4 százalékát meghaladó, 211 milliárd forintos tartalékkal tervezték meg a következő évi költségvetést.

A parlamenti vita során zöld jelzést kapott módosítások közül kiemelte, hogy

2021. július 1-jétől a csecsemőgondozási díj 70 százalékról 100 százalékra emelkedik.

A Magyar Falu Program keretében az útépítések támogatása 52 milliárd forinttal, az élelmiszerbiztonságot, ellátásbiztonságot szolgáló keret pedig 50 milliárd forinttal nő. Hozzátette, az ezekhez szükséges forrásokat az adóbevételek emelkedése, a gazdaság fehéredése teremti meg.

Ugyancsak az elfogadott módosító indítványok teremtik meg a lehetőséget a gyermek diabétesz centrumok fejlesztésére, az iskolaőri hálózat működtetésére, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat kutatóinak bérrendezésére, Budapest és a fővárosi agglomeráció, a kerületi úthálózat indokolt fejlesztésének a támogatására, valamint a Diaszpóra felsőoktatási ösztöndíjprogram folytatására - fejtette ki a miniszter.

Varga Mihály kiemelte,

A fővárosi önkormányzat támogatása is jelentős mértékben nőni fog - mondta. Hangsúlyozta továbbá: ha a gazdaság jövőre közel 5 százalékkal nő, azok a bevételek is arányosan emelkedni fognak, amelyek az önkormányzatok stabil gazdálkodását szolgálják.

A pénzügyminiszter kérdésekre válaszolva arról is beszélt,

Arra is kitért, hogy eddig 480 milliárd forintot fizettek ki járványügyi védekezésre, de vannak még futó szerződések, teljes elszámolást a zárszámadásban tudnak majd adni.

Ugyancsak kérdésre elmondta: bár árgus szemekkel figyeltek, nem találtak elfogadható ellenzéki módosítót. Az ellenzéki oldal 800 módosító indítványt nyújtott be, amelyek

6400 milliárd forintra - 17 százalékra - növelték volna az államháztartás hiányát

- mondta a miniszter.