Egy hónapra bezáratták a rendőrök azokat a budapesti kocsmákat, ahol a kijárási tilalom ellenére vendégek ittak

koronavírus, kijárási tilalom, kijárási, korlátozás, Budapest, este, igazoltatás, autó, rendőrök
Vágólapra másolva!
Folyamatosan ellenőrzik a rendőrök a kijárási tilalom betartását - közölte az Operatív Törzs. Nyitva lévő kocsmákkal szemben, a kutyasétáltatás és a gyülekezési szabályok megsértése miatt is intézkedtek. Müller Cecília országos tisztifőorvos pedig arról beszélt, hogy rendkívül fontos betartani a védelmi intézkedéseket, mert bárki hordozhatja a vírust és megfertőzhet másokat.
Vágólapra másolva!

Kiss Róbert, az Operatív Törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese elmondta, hogy a rendőrség megkezdte a szabályok betartásának ellenőrzését, valamint ismertette a jelenleg érvényben lévő intézkedéseket. Elmondta, tegnap este alig voltak az utcákon emberek, tehát szinte mindenki betartotta az életbe lépett kijárási tilalmat, akiket ellenőriztek, azok igazolták, hogy jogosan vannak az utcákon.

Az elmúlt 24 órában 273 ember szegte meg a kijárási tilalmat,

közülük 70 embert feljelentettek.

A kutyasétáltatás szabályai miatt öt esetben intézkedtek, ők nem tartották be az 500 méteres szabályt. Nyolc ember miatt gyülekezés, csoportosulás miatt intézkedtek.

Hét esetben intézkedtek a rendőrök üzletek bezáratásával, mert megszegték a szabályokat.

Egy budapesti sörözőt bezárattak 30 napra,

mert nyitva volt, ott öten voltak, akik alkoholt is ittak, őket feljelentették. Egy budapesti Fiumei úti presszóban négy vendéget találtak, akik közül hárman ittak is, ráadásul a pultos nem jól viselte a maszkot. Ezt is bezárták 30 napra. A vendégek helyszíni bírságot kaptak.

Egy negyedik kerületi és egy encsi vendéglátóhelyet is ellenőriztek, kettőt bezártak a védelmi intézkedések szabályainak megszegése miatt.

Üres utca Budapest belvárosában a kijárási tilalom idején, november 11-én. Fotó: Csudai Sándor - Origo

4820 hatósági házi karantént rendeltek el tegnap óta, így számuk összesen 34 040.

Számos európai ország lényegesen rosszabb helyzetben van

- közölte Müller Cecília országos tisztifőorvos. Az intézkedések azért szükségesek, hogy csökkenjenek a személyes találkozások, így a fertőzöttek kevesebb embernek tudják átadni a vírust. Már nem tudni, hogy pontosan ki fertőzött, ezért voltak szükségesek az újabb intézkedések. Ne csak a bírságolás ténye legyen visszatartó erő, hanem azokat felelősségtudatból tartsák be az emberek - mondta Müller Cecília.

Európa-szerte nagy bajok vannak - folytatta a tisztifőorvos. Számos ország a teljesítőképessége határához ért. Szerinte európai összehasonlításban Magyarország jobb helyzetben van,

a fertőzöttek tekintetében a 10., a halottak számában a 15. helyen van Magyarország,

de felhívta a figyelmet, hogy ezeket a számokat nehéz összehasonlítani, mert más szempontok alapján regisztrálják a halottakat az egyes országok. Magyarországon mindenkit feljegyeznek, aki megfertőződött, még ha a halál oka nem is feltétlenül a koronavírus. Erről részletesen itt írtunk.

- közölte Müller Cecília. Elmondta, a betegek legnagyobb részénél enyhe tünetek vannak, így ők otthon tudnak gyógyulni. A több fertőzött közül természetesen többen kerülnek kórházba, ami leterheli az egészségügyi rendszert, tette hozzá.

3927 fővel emelkedett az azonosított fertőzöttek száma, és meghalt 87 beteg

- ismertette az aktuális járványügyi adatokat Müller Cecília. A halottak között volt egy 20 éves is, mondta. Továbbra is igaz, hogy a halottak túlnyomó része krónikus beteg, csak 7 százaléknál nincs más alapbetegség.

A magyar települések 85 százalékában már azonosítottak fertőzöttet,

de mindenkire úgy kell tekinteni, hogy hordozza a vírust, akár tünetmentesen is - mondta az országos tisztifőorvos. Szerinte emiatt is fontos betartani a szabályokat. Felhívta a figyelmet, hogy a fiataloknál is lehet súlyos következménye a vírusnak, igaz kis számban, de mivel az idősebb családtagokat megfertőzhetik, ezért felelősségük van.

Egy autóst ellenőriznek rendőrök Budapesten a kijárási tilalom idején, november 11-én. Fotó: Csudai Sándor - Origo

A halottak átlagéletkora 76 év - közölte. Felhívta a figyelmet, hogy nem tudni, milyen szövődményei lehetnek a vírusfertőzésnek, ezért be kell tartani a szabályokat.

Fontos a szociális intézmények védelme, ezért kérte a fenntartókat, hogy mindent tegyenek meg, hogy minél kevesebb fertőzés forduljon elő. Jelenleg 1600 intézményből

164-ben jelent meg a vírus.

Hat intézményben már az első hullámban is voltak fertőzöttek. Mindössze négy százalék a gondozottak között a pozitivitási arány, a gondozóknál ez az arány egy százalék, tehát közülük ennyien fertőződtek meg. Ma van a szociális munka napja, erről is megemlékezett Müller Cecília.

Kérdésre válaszolva Müller Cecília elmondta, hogy a látogatási tilalom ellenére

el lehet búcsúzni a kórházban a végstádiumban lévő betegektől

a hozzátartozóknak. Ehhez egyedi méltányosság szükséges, erről tájékoztatták az intézményeket is. A védőruházatot az intézménynek kell biztosítania beteg látogatásakor.

Kiss Róbert elmondta, hogy a kormányzati portálon található munkáltatói igazolás egy minta, segítség a kijárási tilalom idején történő utcán tartózkodás igazolásához, ettől formailag eltérő, azonos tartalmú igazolás is elfogadható. Az egyéni vállalkozók maguknak állítják ki az igazolást és maguknak is írják alá.