Több milliárdos kárt okoztak eddig idén az online csalók

online csalás
Illusztráció
Vágólapra másolva!
A csalások száma nagy mértékben megemelkedett az elmúlt évekhez képest, idén eddig közel 9 milliárdos kárt okoztak az online csalók. Ezek megelőzése és felderítése érdekében együttműködési megállapodást kötött egymással az OTP Bank és az Országos Rendőr-főkapitányság.
Vágólapra másolva!

Az OTP Bank és az ORFK még szorosabban együttműködnek a bűnmegelőzés, a képzések területén és az elkövetési módszerek elemzésében - közölte a rendőrség. Hozzátették, hogy

a gyors információáramlás és az azonnali reagálás érdekében 24 órás ügyeleti rendszert alakítanak ki.

Kiemelték, hogy a kiberbűnözők elleni hatékony és eredményes fellépés mind a rendőrség, mind a pénzintézetek számára fontos. A megállapodást az ORFK részéről Töreki Sándor bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes, az OTP Bank részéről pedig Bucsek Gábor bankbiztonsági ügyvezető igazgató írta alá. Az eseményen a rendőrség beszámolt az online bűncselekmények tendenciáiról, az elmúlt időszak rendőrségi eredményeiről.

Képünk illusztráció Forrás: pixabay.com

A rendőri eljárásban regisztrált csalások kategóriájában az elmúlt időszakban az online térben elkövetett csalások száma emelkedett a legnagyobb mértékben.

A 2021-es évhez képest 2022-ben megduplázódott az esetek száma, míg a 2019-es adatokhoz képest 132 százalékos az emelkedés.

Ugyancsak jelentősen nőtt az előző évhez képest az egyéb, kibertérben történt bűncselekmények és az ehhez kapcsolódó pénzmosási esetek száma is.

Az online csalások elkövetői az év első tíz hónapjában mintegy kilenc milliárd forint kárt okoztak.

Bucsek Gábor arról beszélt, hogy az elemzések szerint az online csalások elkövetési metodikája nagymértékben hasonlít az úgynevezett unokázós csalásokhoz, az elkövetők a sértettek érzelmeire hatnak. Mint mondta, a bűncselekmények robbanásszerű növekedése és a kiberbűnözők által okozott tetemes kárérték is indokolta, hogy a rendőrség és a bank kiemelten foglalkozzon a megelőzéssel.

Az októberben indult Mátrix Projektben háromszáz szakember dolgozik az ilyen típusú jogsértések visszaszorítása érdekében, és másfél hónap alatt jelentős eredményeket értek el.