Az ősz talán legjobban várt zenei eseménye Eötvös Péter Angels in America című operájának magyarországi bemutatója volt: a fesztivál és a Neue Oper Wien közös előadását követően a közönség hosszan ünnepelte az idén 75 éves szerzőt és karmestert.
Legfrissebb lemezével és különleges fény- és hangkompozícióival nyűgözte le a közönséget a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben a német elektronikus zenei élet ikonja, Apparat, de csordultig telt a Várkert Bazár nézőtere Barabás Lőrinc Metamorfózis című művének ősbemutatóján is, Sidi Larbi Cherkaoui belga koreográfus Nomad című előadásának magyarországi bemutatóját pedig ovációval jutalmazta a közönség a Trafóban. A fesztivál 49 mű premierjének vagy magyarországi bemutatójának adott teret, köztük lemezbemutatóknak és olyan rendhagyó alkotásoknak is, amelyek kimondottan a CAFe Budapestre készültek.
Idén újdonságként jelent meg a fesztiválon a lakásszínház műfaja, a Kuglert Art Szalon izgalmas műfaji fúziókban gondolkodó előadásain egy gombostűt sem lehetett leejteni. Új kezdeményezés volt az urban dance és kortárs tánc találkozásából születő [D]OPEN your move minifesztivál is, amely a szakma és a közönség körében is osztatlan sikert aratott. „A tánc sohasem tud akkora flow-élményt nyújtani, mint amikor jó kezekben van az improvizáció, és itt szinte kivétel nélkül jó kezekben volt, nem is tudom, hogy élhettünk eddig a [D]OPEN your move nélkül" – fogalmazott a hiánypótló eseménysorozatról a kritika.
A CAFe Budapest minden évben nagy hangsúlyt fektet a formabontó, rendhagyó városi helyszínek bevonására, nem meglepő tehát, hogy a fesztivál idén is több izgalmas köztéri akcióval lepte meg a Budapesten sétálókat. A világhírű francia képzőművész, Olivier Grossetête például a Halászbástya monumentális kartonmását alkotta meg a Szabadság téren: a 16 méter magas, 1300 elemből épült kartonalkotás megépítése valódi közösségi élmény volt, felállításában majd lebontásában több száz lelkes járókelő vett részt, a hatalmas kartonépületről készült jobbnál jobb fotók pedig elárasztották a közösségi médiát.
A CAFe Budapest számos műfajban ünnepli a legtehetségesebb fiatalokat és egy-egy terület legendás szakembereit, ikonjait. A Margó-díjat idén Fehér Boldizsár vehette át, a 4. Magyar Klipszemlén a fesztivál különdíját pedig a Skeemers zenekar érdemelte ki, akik ezzel lehetőséget kaptak arra, hogy 2020-ban a 29. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválon is koncertet adjanak majd.
A Budapest Ritmo Díjat Hilde Bjørkum kapta meg, aki 29 éve vezeti Skandinávia legnagyobb világzenei rendezvényét, a Førde Traditional and World Music Festivalt. Azt, hogy milyen sikertörténet a CAFe Budapest és a Hangvető együttműködésében életre hívott Budapest Ritmo Fesztivál, nem csupán az bizonyítja, hogy igen rövid idő alatt vált a régió meghatározó világzenei eseménysorozatává, hanem az is, hogy az elmúlt évek eredményeinek elismeréseképp 2020-ban a 29. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál részeként ismét Budapest rendezheti meg a Womexet, azaz a World Music Expót, a világ legfontosabb világzenei showcase fesztiválját és konferenciáját.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a főváros támogatásával, a Müpa és a BFTK közös szervezésében létrejött CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál küldetésének lényegi eleme, hogy integrálja az innovatív ötleteket, hogy perspektívát teremtsen a városban zajló izgalmas sorozatoknak, nemzetközi figyelemre is méltó, hiánypótló kezdeményezéseknek a legkülönbözőbb műfajokban a kortárs komolyzenétől kezdve, a báb- és táncművészeten át az irodalomig és a képzőművészetig. Az összetéveszthetetlen hangulatú fesztivál-a-fesztiválban programsorozatok már szervesen hozzátartoznak a CAFe-élményhez: a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár programjaira a Várkert Bazár előtt kígyózó sorokban vártak az emberek, a kortárs zeneszerzők új műveinek idén is kiemelkedő seregszemléje volt a Mini-Fesztivál, Közép- és Kelet-Európa vezető művészeti vására, az Art Market Budapest során pedig huszonöt országból mintegy ötszáz művész több ezer alkotását csodálhatta a közönség, köztük olyan világsztárok munkáját, mint Michelangelo Pistoletto vagy Oleg Kulik.
A 29. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál 2020. október 9-25. között várja majd a közönséget.