Megfejtették a H1N1 vírus trükkjét

Vágólapra másolva!
A H1N1 vírus mutálódott, és "új trükköt" alkalmazva terjedt el oly gyorsan az emberekben - állapították meg kutatók; felfedezésük segíthet előre jelezni, vajon egy influenzavírus képes-e világjárványt okozni.
Vágólapra másolva!

Az újinfluenza vírusát először 2009 áprilisában azonosították emberekben, ám a genetikai kutatások azt jelezték, hogy ténylegesen már legalább egy évtizede jelen volt, sőt a sertésekben valószínűleg még korábban elterjedt.


"Ez a világjárványt okozó H1N1 vírus mutálódott, ezért volt képes olyan gyorsan terjedni az emberekben" - írta Kavaoka Josihiro, a Wisconsini Egyetem és a Tokiói Egyetem szakembere, a témáról készített tanulmány társszerzője.


Egy influenzavírusnak tipikusan két aminosav - a lysine és az asparagine - jelenlétére van szüksége szerkezetének bizonyos helyein, mielőtt állatról emberre terjedne, illetve az emberi sejtekben hatékonyan megkétszereződne. Ám a H1N1 rejtély maradt a tudósok számára, mivel nem találták ezeket az aminosavakat a két specifikus helyen.


Egerekkel végzett kísérletben Kavaoka és kollégái megtalálták a lysine aminosavat egy teljesen más helyen, ám az mégis lehetővé tette, hogy a vírus ugyanolyan hatékony legyen, és megtelepedjen az emberi sejtekben.


A szakemberek az amerikai tudományos akadémia internetes szaklapjában tették közzé felfedezésüket.


Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) június elején közölte, hogy a H1N1 világjárványnak még nincs vége, bár a vírus legintenzívebb terjedése alábbhagyott. A járvány főleg a gyermekek és a gyengébb immunrendszerrel bírók, illetve a terhes nők körében pusztított.