Oroszország beismerte egy helikoptere elvesztését Csecsenföldön <br/>

Vágólapra másolva!
Vlagyimir Rusajlo orosz belügyminiszter szombaton beismerte, hogy a csecsen fegyveresek még pénteken lelőttek egy orosz helikoptert, s tizenöt ember meghalt.
Vágólapra másolva!

A helikopter eltűnéséről ugyan már pénteken beszámolt az NTV moszkvai tévétársaság, de akkor még nem volt egyértelmű, hogy mi lett a gép sorsa. Az orosz belügyminiszter szombaton egy moszkvai katonai kórházban tett látogatásakor ismerte el a megfogalmazása szerint "tragikus veszteséget". A helikopter lelövésének helyszínéről azonban nem nyilatkozott.

A csecsen lázadók Kavkaz-Centr elnevezésű internetes oldalukon közölték, hogy a gépet az arguni szorosban, Satoj térségében semmisítették meg.

Az orosz erők offenzívája szombaton az arguni és vegyenói szorosban elsáncolt felkelők ellen összpontosult. A harci repülőgépek és helikopterek az utóbbi 24 órában több mint 150 bevetést hajtottak végre, és a szorosokban levő célpontokra mértek csapást - tájékoztatta az észak-kaukázusi orosz hadseregparancsnokság az Interfax hírügynökséget.

Valerij Manyilov vezérezredes, vezérkari főnökhelyettes már pénteken bejelentette, hogy az oroszok ellenőrzik Csecsenföldön a stratégiai jelentőségű területek túlnyomó többségét. A tábornok szombaton közölte: a csecsenföldi harcokban résztvevő orosz katonák száma 93 ezerre emelkedett, és semmiféle csapatkivonást nem terveznek a köztársaság déli részén indított offenzíva befejezése előtt.

Az oroszok a csecsen főváros, Groznij bevétele után február elején még úgy nyilatkoztak, hogy megkezdik csapataik részleges kivonását a szakadár köztársaságból. Az orosz hadvezetés szerint az arguni és vegyenói szorosba mintegy 7 ezer lázadó vonult vissza.

Orosz védelmi tisztségviselők eközben bejelentették, hogy a hírhedt csecsen osztagparancsnok, Szalman Radujev haláláról pénteken felröppent hírek hamisnak bizonyultak. A csecsenföldi orosz parancsnokság közleménye szerint, amelyet az ITAR-TASZSZ hírügynökség idézett, "a szeparatisták főkolomposai, hogy elkerüljék a felelősségre vonást elkövetett bűneik miatt, megpróbálnak a halálukat igazoló tényeket hamisítani".

Grúziába megérkezett a Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) tíz megfigyelője, hogy ellenőrizze a Kaukázuson túli köztársaság és Oroszország, pontosabban Grúzia és Csecsenföld mintegy 80 kilométeres közös határát. Az EBESZ állandó ellenőrző posztot létesített a határ menti Satiliban. Az ITAR-TASZSZ beszámolója szerint az európai megfigyelők, akiknek létszáma idővel 20-ra bővül, helikopteres ellenőrző körutakat tesznek majd a térségben.

Eduard Sevardnadze grúz elnök úgy vélekedett: a megfigyelők jelenléte egyszer s mindenkorra elejét veheti "bizonyos tömegtájékoztatási eszközök és politikai tisztségviselők állításainak, hogy Csecsenföldre grúz területen keresztül áramlanak fegyverek és harcosok".

Grúzia decemberben kérte, hogy küldjenek EBESZ-megfigyelőket a térségbe. A mostani csecsenföldi harcok színhelye, az arguni és a vegyenói szoros éppen a grúz határig nyúló déli hegyvidéket szeli ketté.

(MTI)