Átadta a stafétabotot Clinton Al Gore-nak<br/>

Vágólapra másolva!
Kedden a Michigan állambeli Monroe településen Bill Clinton elnök találkozott az ott kampányoló Al Gore alelnökkel, a Demokrata Párt elnökjelöltjével, és jelképesen átadta neki a stafétabotot, vezesse immár ő a demokratákat újabb győzelemre. Al Gore csütörtökön ünnepélyes keretek között elfogadja az elnökjelöltséget, majd elmondja programbeszédét.
Vágólapra másolva!

Az amerikai Demokrata Párt Los Angeles-i jelöltállító gyűlésének (országos konvenciójának) mintegy vidékre kihelyezett eseményeként megtartott eseményen az amerikai elnök jelképesen politikai örökösévé tette eddigi alelnökét, Al Gore-t. A leendő elnökjelölt több ezer fős tömeg előtt, Clintont átölelve, kijelentette: "Clinton elnök keményen dolgozott, hogy rendbe tegye a gazdaságot. Én sem fogom hagyni, hogy a másik fél tönkretegye."

Ezután az elnök és utódjelöltje útjai kettéválnak: Clinton New York melletti új otthonába indul pihenni, Gore pedig Los Angeles felé veszi útját, hogy ott csütörtökön ünnepélyesen is elfogadja az elnökjelöltséget, és elmondja elnökké választása esetére szóló programadó beszédét. E program lényegében egybeesik azzal a pártplatform-dokumentummal, amelyet a konvenció küldöttei kedden hivatalosan jóváhagytak, és amelynek leginkább részletezett fejezetei az egészségügyi ellátási rendszer és a társadalombiztosítás teljesítményének javításával, az oktatás színvonalának emelésével kapcsolatosak. Természetesen a védelmi, nemzetbiztonsági célkitűzések is helyet kaptak benne, de a külpolitika ebben a választási kampányban nem tartozik a legégetőbb kérdések közé.

A demokraták és a republikánusok között feszülő ellentétek sorában általában olyan ügyeket tárgyalnak a legélesebb hangnemben, mint például a művi abortusz engedélyezhetőségének megítélése (ebben a republikánusok kategorikusan elzárkózóak), vagy a fegyvervásárlási engedélyek kiadásának szabályai (ebben a demokraták szorgalmaznak szigorúbb fellépést).

A Los Angeles-i tanácskozáson kedden szólalt fel többek közt Jesse Jackson tiszteletes, a veterán fekete polgárjogi aktivista, és szenvedélyes hangon érvelt amellett, hogy akadályozzák meg George Bush republikánus elnökjelöltnek a Fehér Ház meghódítására irányuló törekvését. Ugyanezen az estén szerepelt a szónokok sorában a Kennedy-család két tagja: Edward Kennedy szenátor és Caroline Kennedy Schlossberg, a néhai John Kennedy elnök lánya. Bill Bradley volt szenátor, aki Gore egyetlen versenytársa volt a kora tavaszi előválasztások során a demokrata elnökjelöltség megszerzéséért folyt küzdelemben, és akinek a felszólalását szintén erre az estére ütemezték be, már korábban közölte: Gore programja az ő programja is, ezért Gore támogatására szólítja fel saját híveit.

Joseph Lieberman szenátor, alelnökjelölt, aki szerdán mondja el a jelölést elfogadó beszédét a konvenció küldöttei előtt, azzal töltötte a keddi nap egy részét, hogy a fekete bőrű pártaktivistákat igyekezett megnyugtatni: a korábbi állásfoglalásaival kapcsolatban vele szemben megfogalmazott aggodalmak alaptalanok. Ő ugyanis támogatja azokat a szövetségi előírásokat, amelyek a bőrszín alapján bizonyos minimum-számarányok kikötésével igyekeznek elősegíteni a hátrányosabb helyzetből induló feketék továbbtanulási, illetve hivatalviselési lehetőségeit.

(MTI)

Ajánló:

Kampányok, jelölőgyűlések, programok, személyek. (angolul)

Korábban:

(2000.07.31.)