Milosevics kiadatásáról tárgyal a jugoszláv kormány <br/>

Vágólapra másolva!
Nemzetközi és a jugoszláv közvélemény nyomására a belgrádi kormány a volt elnök, Milosevics kiadatásáról szóló rendelet elfogadására készül pénteki ülésén. Az ország sokmillió dolláros nemzetközi segélyektől eshet el, ha nem működik együtt a nemzetközi szervezetekkel, köztük a hágai bírósággal.
Vágólapra másolva!

A jugoszláv kormány, a belgrádi jelentések szerint, pénteki ülésén kész elfogadni az ENSZ háborús bűnösökkel foglalkozó bíróságával való együttműködésről szóló rendeletet.

A dekrétumot, amely megnyithatja az utat a tavaly megbuktatott diktátor, Szlobodan Milosevics és más jugoszláv állampolgárok kiadatásához, az igazságügy-minisztérium készíti elő. Jugoszláviára erős nemzetközi nyomás nehezedik a volt elnök kiadatása miatt, de eddig a jelenlegi elnök, Vojiszlav Kostunica azzal érvelt, hogy a kiadatás nem megoldható a jugoszláv alkotmány megváltoztatása nélkül. A kormányhatározattal Belgrád legalizálhatja az intézkedést, a parlament csütörtöki elutasító döntése ellenére - állítja a BBC.

Egyes értesülések szerint a volt elnök kiadatására már a hétvégén sor kerülhet. Ha a jövő heti nemzetközi segély-konferencia időpontjáig ez nem történne meg, Jugoszlávia dollármillióktól eshet el. A kiadatásról szóló törvénytervezetet a parlamentben egy montenegrói baloldali párt vétózta meg. A kormánykoalíció többségben lévő pártja, a Szerb Demokratikus Ellenzék azonban keresztül tudja vinni elképzelését.

A rendelet tartalma nem nyilvános, de tudható, hogy hivatalos jogi eljárásról van szó, a kiadatás érdekében. Zorán Djindjics miniszterelnök korábban azt mondta, hogy ha Milosevics kiadatása mellett döntenének, azt a törvénnyel összhangban teszik és nyilvánosságra hozzák. A dekrétumban szó esik még az ENSZ háborús bűnösökkel foglalkozó bíróságával való szorosabb együttműködésről is, szeretnék megkönnyíteni az áldozatok meghallgatását és lehetőséget nyújtani külföldi igazságügyi szakértőknek a tömegsírok feltárásában való részvételre.

Milosevics elnököt az októberi választásokon buktatták meg, azóta őrizetben tartják hatalommal való visszaélés és sikkasztás gyanújával. Védői jugoszláviai tárgyalást szeretnének, mert nem tartják biztosítottnak a hágai kihallgatások korrektségét. A Hágai Nemzetközi Bíróság háborús bűnök miatt akarja a vádlottak padjára ültetni a volt szerb nacionalista vezért. A kiadatást egyre inkább támogatja a jugoszláv közvélemény is, ahogy sorban érkeznek a híradások a koszovói szerb háborús bűntettekről, melyeket Milosevics akkoriban igyekezett eltitkolni.