Albániában a szocialisták és a demokraták is győztesnek hiszik magukat <br/>

Vágólapra másolva!
Bár hivatalos eredmények még nincsenek, az ellenzéki Albán Demokrata Párt az Albán Szocialista Párthoz hasonlóan magát tartja győztesnek. Úgy tűnik, hogy a két fő párt vezetője győzelmet aratott a saját választókerületében és az eddigi adatok alapján a szocialisták magabiztosan vezetnek.
Vágólapra másolva!

Ilir Meta, Albánia szocialista párti miniszterelnöke saját pártját kiáltotta ki hétfő hajnalban a vasárnap tartott parlamenti választások győztesének, és visszautasította azokat az ellenzéki vádakat, miszerint a kormány manipulálta az eredményeket.

Jóllehet az első hivatalos eredmények legkorábban is csak hétfő reggelre várhatóak, a győzelmi jelentéssel nem fukarkodott a legfőbb ellenzéki párt, a Sali Berisha vezette jobbközép Albán Demokrata Párt sem, amelynek vezetői, köztük maga Berisha is arról beszélt, hogy a demokraták abszolút többséget szereztek az új parlamentben.

Meta kijelentette: bizonyos abban, hogy az eredmények az Albán Szocialista Párt nyilvánvaló előnyét mutatják majd, és a párt a két hét múlva esedékes második forduló után a 140 parlamenti mandátum több mint felével fog rendelkezni. A miniszterelnök, vissítva Berisha manipulációra vonatkozó vádjait, hangsúlyozta, hogy az ország történelmének eddigi választásai közül a mostani volt a legjobb.

Teljesen bizonyosra vehető, hogy a két fő párt vezetője - Ilir Meta és Sali Berisha - győzelmet aratott a saját választókerületében. A valószínűleg szocialisták magabiztosan vezetnek, és a demokraták a parlamenti mandátumoknak csak nem több mint egynegyedét tudhatják magukénak.

A központi választási bizottság adatai szerint a szavazásra jogosult mintegy 2,5 millió albán 60 százaléka jágyes helyeken voltak kisebb problémák és rendellenességek, ezek nem kérdőjelezik meg a választások érvényességét, és összességében "a választások szabadok és tisztességesek voltak" - jelentette ki Ilirian Celibashi, a bizottság elnöke.

A leköszönő, 155 tagú parlamentben a szocialistáknak 99, a demokratáknak pedig 29 képviselője volt. Az új parlamentnek már csak 140 tagja lesz az alkotmány 1998-as reformjának eredményeként, ebből száz mandátumot egyéni választókörzetben lehet megszerezni, negyvenet pedig a pártok között, szereplésükkel arányosan osztanak szét.

A választásokon 38 párt szállt küzdelembe, bár a bejutásra reális esélye csak a szocialistáknak és a demokratáknak van. Az egyéni versenyben pedig összesen 1114 jelölt indult.

(MTI)

Korábban:

(2001. június 24.)