Alakulóban az egységkormány Montenegróban

Vágólapra másolva!
Sajtóértesülések szerint Montenegróban már néhány héten belül megalakulhat a nemzeti egységkormány, amelynek az lesz a feladata, hogy előkészítse a népszavazást, amelyen a polgárok a köztársaság államjogi státusáról mondanak majd véleményt.
Vágólapra másolva!

A montenegrói elnök, Milo Djukanovic vezette Szocialisták Demokrata Pártja (DPS) kedden elfogadta ellenlábasa, a Szocialista Néppárt (SNP) javaslatát, hogy egységkormány alakuljon Montenegróban, előkészítendő a népszavazást. A DPS a közelmúltig nemigen állt szóba az SNP-vel, mivel az ország jövőbeni jogállását illetően a két párt merőben eltérő álláspontot képviselt. Az előbbi függetleníteni akarja a köztársaságot Szerbiától, az utóbbi pedig a szövetségi állam fennmaradását tűzte zászlajára.

A Montenegróban ellenzékben lévő SNP korábban a háborús bűncselekmények elkövetésével vádolt Slobodan Milosevic volt jugoszláv elnöknek volt a szövetségese, s jelenleg a szerbiai kormányzó pártszövetséggel, a DOS-al alkot koalíciós kormányt Jugoszláviában. A Dan című montenegrói lap azt írta szerdán, hogy a montenegrói egységkormány már néhány héten belül megalakulhat, s a miniszterelnök vagy a volt jugoszláv kormányfő, az SNP-s Zoran Zizic lesz, vagy Svetozar Markovic, a DPS alelnöke. A lap szerint a nemzetközi közösség kemény nyomást gyakorolt a montenegrói hatóságokra, s a DPS végül emiatt egyezett bele az egységkormány megalakításába.

Egyes vélemények szerint nincs már messze az az idő, amikor Djukanovicsék végül le is mondanak a függetlenségről. Így vélekedett például Predrag Drecun, a montenegrói Néppárt elnöke, aki szerint a DPS-ben egyre több hang hallatszik, hogy le kellene mondani a függetlenségi törekvésekről.

Zoran Lutovac, a belgrádi társadalmi tudományok intézetének a munkatársa úgy vélekedett, hogy Djukonovicét "reálpolitikai" álláspontra helyezkedtek, figyelembe vették azt a tényt, hogy a montenegrói társadalom erősen megosztott az állami jogállás kérdésében.

Predrag Bulatovic, az SNP elnöke kifejtette, hogy Montenegróban valóban nemzeti konszenzusra van szükség, de - tette hozzá - nemcsak a köztársaságon belül, hanem Montenegró és Szerbia között is meg kell kezdődnie a párbeszédnek, amelyben a szövetségi képviselők - mindenek előtt a jugoszláv elnök - is részt vesznek. E nélkül - mondta - az egységkormány megalakításáról sem lehet szó.