Megindult a háború - Amerika és Nagy-Britannia megtámadta Afganisztánt

Vágólapra másolva!
Magyar idő szerint vasárnap kora este megkezdődött az Afganisztán elleni amerikai ellencsapás. Rakétákkal támadtak a fővárosra és a tálibok fészkének számító Kandahár városára, valamint bombázásról számoltak be a kelet-afganisztáni Dzsalalabádból is. A támadásban 15 amerikai és brit B1, B2 és B52-es bombázó és 25 vadászgép vesz részt. Az elnöki bejelentés szerint az Egyesült Államok légi támaszpontokat, légvédelmi állásokat, a tálibok katonai létesítményeit és az al-Kaida kiképzőtáborait támadja. Vasárnap estig 50 tomahawk rakétát lőttek ki. A támadásban az USA és Nagy-Britannia mellett Franciaország és valószínűleg Németország is részt vesz.
Vágólapra másolva!

Megkezdődött a
háború - az első kép

Bush elnök a támadás megindítását követő percekben beszédet mondott a CNN-ben. Elmondta, hogy az amerikai és a brit hadsereg repülős egységei vettek részt a támadásban. A cirkáló szárnyasrakétákat az amerikai és brit hajókról indították. Az Egyesült Államok nem az afgán nép ellen vív háborút, ismételte meg Bush elnök, hanem a terroristák, az al-Kaida ellen. Bin Laden viszont az Al-Dzsazera katari televíziónak azt mondta, hogy az egész iszlám világot érte a támadás, amiért az USA megfizet. A támadás előtt nem sokkal az amerikai elnök telefonon tájékoztatta Putyin orosz elnököt, Schröder német kancellárt és Jacques Chirac francia elnököt az akcióról. Jelenleg amerikai és brit csapatok vesznek részt a támadásban, de hamarosan francia és valószínűleg német katonák is csatalkoznak az akcióhoz.

Az amerikaiak kiképzőtáborokat
támadnak

A CNN szerint a kelet-afganisztáni Dzsalalabád városára is bombák hullottak, a város déli részére, ahol a repülőtér van. Egyes információk szerint ebben a térségben bujkál jelenleg Oszama bin Laden, az egyesült államokbeli terrortámadások legfőbb gyanúsítottja. A jelentés szerint a tálibok hivatalos rádióadása megszakadt.

Tálib csapatok indultak az üzbegisztáni határ felé - mondta a CNN. Kabulban kijárási tilalom van érvényben, ennek ellenére rengetegen menekülnek mind a fővárosból, mind Kanadhár városából.

Wesley Clark, a NATO volt főtitkára közölte: a katonai támadást századmásodperces pontossággal hajták végre, és mindent előre már számítógéppel lejátszottak.

Időközben megindult a támadás második hulláma is. Mazar-Sarif repülőteréről is robbanásokat hallani. A CNN szerint találat érte az al-Kaida és Omar molla kandahári bázisait is, valamint a kabuli afgán védelmi minisztérium épületét is. A tálib vezetők és bin Laden azonban nem sérültek meg.

A harmadik hullámban ismét Kabul volt a fő célpont, a város több pontja felől robbanások hangját lehetett hallani. Percekkel később Dzsalalabádból is újabb támadásokat jelentettek.

A tálibok igyekeztek elbagatellizálni a támadást, és közölték: semmi gond, nem okoztak a rakéták súlyosabb károkat. A nyugati hírszolgálatok jelentései szerint ugyanakkor a kandahári repülőtér teljesen megsemmisült, és a többi rakéta is javarészt célba talált.