A New York-iakat nem hozta lázba az ellencsapás híre

Vágólapra másolva!
Az Afganisztán ellen megindult amerikai ellencsapás hírére a New York-iak nem zavartatták magukat őszi, vasárnap délutáni programjaikban. Bár vannak, akik arra számítanak, hogy a terroristák bármikor válaszolhatnak valahol városukban vagy másutt.
Vágólapra másolva!

Az amerikai és brit erőkkel végrehajtott ellencsapás híre nem keltett pánikot a városban, még csak visszatérésre sem késztette a sétálókat otthonaikba. Az Empire Sate Building - Manhattan immár legmagasabb felhőkarcolója - előtt hosszú sorokban várakoztak az emberek, hogy feljuthassanak az épület 102. emeletére. Az utcákon feketéllett a tömeg, az éttermek és a kávézók teraszai zsúfolásig megteltek vendégekkel.

Manhattan déli részén vasárnap délután is nagy tömeg zarándokolt el a World Trade Center romjaihoz, és a metrószerelvények sem jártak üresen. A hidak és az alagutak nyitva voltak, rácáfolva egyes híresztelésekre, amelyek szerint lezárnak egyes közlekedési pontokat.

A Rudolph Giuliani polgármester által elrendelt biztonsági intézkedések egyáltalában nem feltűnőek, sem az ENSZ épületénél, sem a középületekkel sűrűn megtűzdelt városnegyedekben. A polgármester közölte, hogy a biztonsági intézkedések felülmúlják ugyan az elmúlt napokban foganatosítottakat, de elmaradnak a szeptember 11-i terrorista támadásokat követő napok szigorításaitól.

Ha nem is módosították terveiket, a New York-iak, akik még nem ocsúdtak fel teljesen a merényletek okozta traumából, azért ma is nyugtalanok, és vannak, akik biztosra veszik, hogy lesz valamilyen válasz.

Míg a tévétársaságok felmérései szerint az amerikaiak elsöprő többsége támogatja az ellencsapásokat, az AFP olyan járókelők véleményét gyűjtötte csokorba, akik nincsenek meggyőződve arról, hogy a New York ellen elkövetett merénylettel vádolt Oszama bin Laden és terrorszervezete, az al-Kaida ellen irányuló ellencsapások véget vetnek a terrorizmusnak.

A 31 éves Monique Bueno, aki ott áll a World Trade Center még füstölgő romjai előtt, nem fél. "Beszéltem a Nemzeti Gárda embereivel, az Egyesült Államok biztonságban van" - mondja, de véleménye szerint "diplomatikusabban kellene eljárni ahhoz, hogy eljuthassunk a terrorhálózathoz".

"Ideges leszek, amint egy helikopter hangját meghallom, és nyomban kémlelni kezdem az eget. Valahol, egy adott pillanatban történi fog valami. Igen, félek" - mondja Jason Forrest 29 éves művész, aki brooklyni házának tetejéről látta leomlani a Világkereskedelmi Központ ikertornyait.

"Várom a váratlant. Ott ül a fejemben, nyugtalan vagyok, de nem ehhez igazítom mindennapjaimat" - fogalmaz Jeff Wine 30 éves munkanélküli, akit a Union Square forgatagában kérdezett meg a riporter.

"Nem annyira magam miatt félek, hanem a világot féltem" - csatlakozik hozzá 25 éves egyetemista barátnője, Tiffany Peuett. Szerinte "a terrorizmus gyökereivel kell foglalkozni, fel kell tenni a kérdést, miért választották azok az emberek éppen ezt az utat, a szélsőség útját".