Csütörtök hajnalban jár le az ultimátum

Vágólapra másolva!
Közép-európai idő szerint csütörtök hajnalban, 2 óra 15 perckor jár le George Bush amerikai elnök Szaddám Huszeinnek adott 48 órás ultimátuma. A Fehér Ház közlése szerint az óra az elnök beszédének elhangzásától ketyeg. George Bush 48 órát adott Huszeinnek és fiainak a távozásra Irakból. Az ultimátum lejárta nem jelenti szükségszerűen a hadműveletek megkezdését, amelyről - mint az elnök fogalmazott - az Egyesült Államok belátása szerint dönt majd.
Vágólapra másolva!
Irak oldal/irak/index.htmlMinden hír és háttér az [origo] mellékletében

Bush elnök televíziós beszédében 48 órás ultimátumot intézett Szaddám Huszein iraki elnökhöz Irak elhagyására. Az ultimátum csütörtök hajnalban, közép-európai idő szerint 2 óra 15 perckor jár le. Bush szerint kimerültek a békés lehetőségek, bezárult a "diplomáciai ablak", a szavak után a tetteknek kell következniük: az iraki elnök csak úgy segíthet országán, ha családjával együtt emigrációba vonul, ezzel megkímélné Irakot az Egyesült Államok és szövetségesei támadásától, amelyet a diktátor hatalmának megdöntése céljából indítanak. Az elnök óva intette az iraki haderő tagjait tömegpusztító fegyverek bevetésétől, olajmezők elpusztításától, saját népük elleni bűntettektől. Bush felelősségre vonást helyezett kilátásba mindazoknak, akik az emberiség ellen bűncselekményt követnek el.

Az amerikai kormány a biztonsági készültség második legmagasabb fokát rendelte országszerte, figyelmeztetve a terrorista támadások veszélyére, ha az Egyesült Államok katonai akciót hajt végre Irak ellen. "Az éberséget a narancsszínű kóddal jelzett magas fokra emelték, amely közvetlenül a legnagyobb fenyegetettséget jelentő piros szint alatt van" - jelentette be Tom Ridge belbiztonsági miniszter hétfő este, miután George Bush elnök végső ultimátumot intézett Szaddám Huszein iraki vezetőhöz.

Az iraki külügyminiszter már Bush beszéde előtt visszautasította az Egyesült Államok követelését, hogy Huszein vonuljon önkéntes száműzetésbe, ezzel megakadályozva egy esetleges Irak-ellenes háborút. A külügyminiszter szerint az ENSZ-ellenőrök visszahívása az USA végleges háború melletti voksát jelenti. Az iraki külügyminiszter elmondta, hogy országában minden gyermek tudja, hogy Bush várható ultimátuma nem reális és hogy az amerikai elnök minden erővel háborút szeretne folytatni Irak ellen.

Az amerikai kongresszus tagjainak többsége támogatja George Bush elnök döntését. Számos demokrata törvényhozó ugyanakkor kételyeinek vagy aggodalmának adott hangot. "Nagyon, nagyon szomorú vagyok, hogy az elnök ilyen csúfos kudarcot vallott a diplomáciában, hogy most háborúra kényszerülünk" - jelentette ki Tom Daschle, a szenátus demokrata kisebbségének vezetője hétfőn este George Bush amerikai elnök televíziós beszéde után.

Az elnök beszéde előtt a Fehér Házban tájékoztatta a kongresszus vezetőit döntéséről, hogy felhagy a diplomáciai erőfeszítésekkel az ENSZ Biztonsági Tanácsában, és ultimátumban szólítja fel Szaddám Huszeint, hogy hagyja el Irakot. Bill Frist, a szenátus republikánus többségének a vezetője úgy értékelte, hogy "az elnök nagy türelmet tanúsítva minden esélyt megadott a diplomáciának, de most már elérkezett a cselekvés ideje".

Az elnök néhány napon belül várhatóan százmilliárd dollárt fog kérni a kongresszustól az Irak elleni háború finanszírozására. A szenátus és a képviselőház már tavaly ősszel felhatalmazta az elnököt, hogy szükség esetén háborút indítson Irak ellen.