Peking előre bocsánatot kért a folyószennyzésért

Vágólapra másolva!
Kína előre bocsánatot kért Oroszországtól az Amur felé tartó benzolszennyezés miatt. Oroszrszág ugyanakkor továbbra is részletes információkat kér Kínától, hogy minél jobban fel tudjanak készülni a környezetvédelmi katasztrófára. A szennyezés közben egyre jobban szétterül, így egyre lassabban vonul le a már érintett területekről.
Vágólapra másolva!

Ritka gesztusként Peking előre bocsánatot kért Moszkvától minden lehetséges kárért, amelyet az Amurba torkolló Szungari (Shonghua) folyón úszó benzolszennyezés okozhat Oroszország területén.

A rákkeltő szennyeződés amely Kínában több város - köztük a csaknem négymilliós Harbin - ivóvízellátását is megbénította, a legfrissebb jelentések szerint csak körülbelül tíz nap múlva éri el Oroszországot. A szennyezett víztömeg december 6-án vagy 7-én ömlik bele az Amur határfolyóba és négy nappal később érkezik meg a 600 ezres Habarovszkba - közölte szombaton az orosz polgári védelem. Az orosz hatóságok eredetileg most hétvégére várták a szennyezett vizet.

A bocsánatkérésről a kínai központi televízió számolt be Li Csao-hszing (Li Zhaoxing) kínai külügyminiszter és Szergej Razov pekingi orosz nagykövet találkozójáról tudósítva. Razov nyomatékosan kérte a pekingi hatóságokat, hogy adjanak minden részletre kiterjedő felvilágosítást a súlyos környezetszennyezésről. Razov szerint a szennyezésre adott válasz sokkal hatékonyabb lehetett volna, ha Kína hamarabb tájékoztatja Oroszországot a várható veszélyről. Orosz hírügynökségi jelentések szerint Li felajánlotta Kína segítségét a szennyezés következményeinek felszámolásában. A találkozót megelőzően Moszkva már többször követelt részletesebb információkat arról, hogy a szennyeződés pontosan milyen kockázatot jelent az orosz nép számára.

Az orosz polgári védelem egyik tisztségviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy minél jobban szétterül a most körülbelül 100 kilométer hosszú benzolszőnyeg, annál tovább tart majd a veszély. "A legrosszabb esetben két héten át kell számolnunk a nitrobenzol magas koncentrációjával" - idézte az illetékest az Interfax.

Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök szombaton váratlanul Harbinba utazott, ahol már öt napja nincs vízszolgáltatás a háztartásokban. A szennyezést a Csilin (Jilin) PetroChemical olajfinomító üzemben november 13-án történt robbanás okozta. Hivatalos becslések szerint 100 tonnányi rákkeltő benzol, nitrobenzol és egyéb mérgező anyag került a nagyváros vízellátását biztosító Szungari folyóba. A kormányfő köszönetet mondott a katonáknak a kárelhárítási munkákban tanúsított helytállásukért. A miniszterelnöki látogatást megfigyelők a helyi hatóságoknak szóló figyelmeztetésként értékelik, akikre tájékoztatási politikájuk és válságkezelésük miatt bírálatok özöne zúdult. Az állami tömegtájékoztatás ugyan még aznap beszámolt a robbanásról, de a kínai hatóságok napokig elhallgatták a baleset hírét, s csak azután tettek említést róla, hogy kiderült: súlyos környezetkárosító katasztrófa történt.

A folyó vizének benzoltartalma pénteken még harmincszorosa volt a megengedett értéknek, másnapra tizenkilencszeresére esett vissza a városi környezetvédelmi hivatal szerint. A hivatal a szennyezettség arányának további fokozatos csökkenését jelezte előre.

Harbinban a vízellátás helyreállítását csak szombat késő estére, az eredetileg tervezett időpontnál egy nappal későbbre ígérték. A hatóságok úgy számolnak, hogy a mérgező víztömeg vasárnap áthalad Harbinon. Több mint ezer katona és önkéntes segédkezik abban, hogy aktív szenet tegyenek a nagyváros legnagyobb vízerőművének szűrőberendezéseibe és ezzel semlegesítsék a mérgező anyagokat - írta az Új Kína hírügynökség. A harbiniak vízellátását többek között a szomszédos térségekből érkezett tartályhajók segítségével igyekszik biztosítani a városvezetés.