312 embert vettek őrizetbe Franciaországban

Vágólapra másolva!
Súlyos, bár rövid ideig tartó összecsapásokra került sor kedden a munkajogi reform elleni franciaországi tüntetések végén néhány száz fiatal és a rendfenntartó erők között Párizsban, Rennes-ben, Lille-ben, Grenoble-ban, Lorient-ban és Caenban; ezek során 312 személyt vettek őrizetbe a hatóságok.
Vágólapra másolva!

A francia fővárosban a rendőrség szerint 84 ezren, a szervezők szerint 700 ezren vettek részt a felvonuláson, amelyet 4000 egyenruhás és 250, tüntetőnek öltözött rendőr biztosított. Az első összecsapások nem sokkal 19 óra után a tüntetés végállomásán, a Place d'Italie téren robbantak ki. Néhány száz fiatal üvegekkel, kövekkel és helyéből kiszakított útjelző táblák fémrúdjának segítségével kitört járdadarabokkal kezdte dobálni a helyszínről tudósító újságírókat és rohamrendőröket, akik könnygázzal oszlatták szét a tömeget. Egy személy súlyosan, kilencen pedig könnyebben megsérültek. A teret egy óra alatt kiürítették a rendfenntartó erők.

Hasonló összecsapásokra került sor Rennes-ben, Lille-ben, Grenoble-ban, Lorient-ban és Caenban a békés felvonulások végén. A hatóságok a nap folyamán összesen 312 rendbontót vettek őrizetbe, közülük 206-ot Párizsban.

A szakszervezetek szerint több mint 3 millióan, a rendőrség szerint 1 millióan demonstráltak közel kétszáz felvonuláson a 26 év alatti munkavállalókat érintő, két év próbaidőt és ez idő alatt indoklás nélküli elbocsátást lehetővé tevő, első munkavállalásról (CPE) szóló törvény visszavonását követelve.

Bár Jacques Chirac francia elnök aláírásával múlt pénteken életbe léptette a törvényt, azt gyakorlatilag fel is függesztette. Az államfő kérésére a kormányzó Népi Mozgalom Uniója (UMP) és annak elnöke Nicolas Sarkozy belügyminiszter kedden egy új jogszabály kidolgozásába kezdett, amelyben a tüntetők által legvitatottabb pontokat módosítanák. A kormányzó párt parlamenti frakciójának meghívására a szakszervezetek vezetői és a képviselők szerdán tárgyalásokat kezdenek az új törvényről.