Legkésőbb 2009-re lesz EU-alkotmány

Vágólapra másolva!
Meghosszabbítanák az uniós külügyminiszterek az EU alkotmányának "jegelését", ugyanakkor kitartanak az alkotmányozási folyamat mellett. Az alapszerződés legkésőbb 2009-től lépne életbe.
Vágólapra másolva!

Az unió külügyminiszterei szombaton támogatták, hogy a tagországok egy évvel meghosszabbítsák az EU alkotmányozási folyamatában tavaly óta érvényesített "gondolkodási" időszakot, és állást foglaltak amellett, hogy az unió alapszerződését legkésőbb 2009-ben juttassák érvényre.

Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter sajtónyilatkozatban számolt be arról, hogy a 25-ök külügyminisztereinek a Bécs melletti Klosterneuburgban tartott tanácskozásán az alkotmány hatályba lépésével kapcsolatban 2009-et minősítették határidőnek, és senki nem beszélt 2010-es vagy 2011-es határidőről. Hozzáfűzte: egyetlen külügyminiszter sem beszélt arról sem, hogy halott lenne az unió alapszerződése. Kifejtette, hogy majd csak a jövő év júniusában, már a soros német EU-elnökség idején kellene dönteni arról, hogy érvényben tartsák-e az alkotmány jelenlegi szövegét.

Bernard Bot holland külügyminiszter a találkozó első napját összefoglalva megerősítette, hogy a külügyminiszterek az úgynevezett gondolkodási, illetve reflexiós időszak egy évvel történő meghosszabbítása mellett foglaltak állást. Az alkotmány ügyének a "jegelése" egy évvel ezelőtt kezdődött, amikor Franciaországban és Hollandiában népszavazás utasította el az unió alapszerződését. Hozzáfűzte, hogy véleménye szerint ugyanezt a szöveget ismételten nem fogják másodszor is népszavazásra bocsátani a hazájában.

Egyelőre nem tudni, hogy a szigorú biztonsági intézkedések közepette megrendezett kétnapos tanácskozás keretében mikor találkozik Somogyi Ferenc magyar és Eduard Kukan szlovák külügyminiszter, hogy Budapest kezdeményezésére megtárgyalják a magyar turistákkal a minap Pozsonyban történt incidens ügyét.