A brit környezetvédelmi, élelmezési és vidékügyi minisztérium (DEFRA) helyettes főállatorvosának, Fred Landegnek a közleménye szerint az "egyik lehetséges" behurcolási mód a Magyarországról érkező baromfitermék-import. Landeg szerint a DEFRA szorosan együttműködik a magyar és az uniós hatóságokkal az ügyben.
Az angliai eseteket a legnagyobb európai baromfifeldolgozó társaság, a Bernard Matthews egyik pulykafarmján észlelték; a cég tulajdonában van Magyarországon a SáGa Foods Rt. baromfifeldolgozó.
A DEFRA csütörtök esti, feltételes módban fogalmazó londoni közleménye szerint a minisztérium, valamint a brit Élelmiszer-szabványügyi Hivatal (FSA) és az Egészségvédelmi Hatóság (HPA) "számos egyéb feltételezés mellett" vizsgálja annak lehetőségét is, hogy nincs-e kapcsolat a januári magyarországi madárinfluenza-előfordulások, a Magyarországról érkező baromfihús és a Bernard Matthews Suffolk grófságbeli telepén múlt héten kimutatott madárinfluenzás esetek között.
Ennek alapja a most beérkezett elsődleges tudományos vizsgálati eredmény, amely szerint a suffolki és a magyarországi megbetegedéseket okozó vírus "jó eséllyel ugyanaz".
Fred Landeg helyettes főállatorvos közölte: a Bernard Matthews "önként vállalta", hogy átmenetileg leállítja a baromfitermék-szállítást nagy-britanniai és magyarországi üzemei között, amíg a vizsgálat le nem zárul.
Hirschler András, a londoni magyar nagykövetség kereskedelmi szolgálatának vezetője csütörtök este az MTI kérdésére elmondta: tavaly a január-novemberi időszakban 9,6 millió font (3,7 milliárd forint) értékű friss, és 3,15 millió font (1,2 milliárd forint) értékű fagyasztott, darabolt, nem feldolgozott baromfihús érkezett Magyarországról Nagy-Britanniába.
A Bernard Matthews kelet-angliai telepén a hét elején mind a 159 ezer pulykát leölték és megsemmisítették, miután a 22 ipari ól egyikében - amelyben hétezer szárnyast neveltek - a madárinfluenza emberre is veszélyes H5N1 vírusát mutatták ki elhullott állatokban.