A Sojgu által kiadott közlemény értelmében keddtől kezdődően reggel 9-től délután 2-ig lesz tűzszünet a szíriai főváros elővárosánál.
A miniszter szerint az orosz haderő segítséget nyújt majd a polgári lakosság evakuálásához Kelet-Gútában,
és hasonló intézkedések bevezetését javasolja az et-Tanfban található, amerikai ellenőrzés alatt álló Rukban menekülttábornál is.
Moszkva indítványozza, hogy
az ENSZ égisze alatt hozzanak létre egy nemzetközi bizottságot, amely a Rakkánál kialakult humanitárius helyzetet tanulmányozza.
A közlemény szerint a városba sem a média, sem a humanitárius szervezetek nem juthatnak el, és nem kezdődtek el a segélyezési, valamint a helyreállítási munkálatok.
Sojgu kiemelte, hogy Oroszország információi szerint
Rakkában súlyos járványhelyzet alakult ki, mert a romok és a holttestek eltakarítását nem detonált robbanószerkezetek akadályozzák.
Rakkát az amerikai vezetésű nemzetközi koalíció támogatásával a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) arab és kurd alakulatai október 17-én szabadították fel az Iszlám Állam terrorszervezet megszállása alól.
November 29-én Vaszilij Nyebenyzja orosz ENSZ-nagykövet úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei igyekeznek elrejteni a város bevételéért indított hadművelet nehéz következményeit,
a damaszkuszi kormány pedig az ENSZ-hez intézett levelében azt állította, hogy a koalíciós légicsapások több ezer életet követeltek, és eltörölték a Föld színéről Rakkát.
Mai bejelentését az orosz védelmi tárca vezetője két nappal azután tette meg, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa elfogadta a 2401-es számú határozatát, amelynek értelmében 30 napos tűzszünetet kell bevezetni Szíriában.