Közleményében a Kubában és Kínában megbetegedett amerikai diplomatákra hivatkozott. Mint írta: jelenleg 24 amerikai állampolgárt - diplomatákat és családtagjaikat - tartanak nyilván különös tünetekkel járó, eddig kiderítetlen betegséggel. Némelyiküknél kisebb agykárosodást állapítottak meg. Valamennyien Kubában teljesítettek szolgálatot 2017/18-ban. Az idén május 16-án Kínában - a kantoni amerikai konzulátuson - szolgálatot teljesítő egyik amerikai külügyi alkalmazottnál diagnosztizáltak hasonló tüneteket.
A külügyminisztérium által életre hívott munkacsoportban az egészségügyi, a kereskedelmi, az igazságügyi és a védelmi tárca szakértői, valamint a külügyekkel foglalkozó közösség más tagjai is részt vesznek.
Az amerikai kormány korábban vizsgálóbizottságot állított fel diplomatái titokzatos megbetegedéseinek kivizsgálására. Havanna még tavaly jelezte, hogy amerikai és kanadai tudósok bevonásával kutatná a betegségek okait, a kínai vezetés pedig teljes mértékben késznek mondta magát az együttműködésre az amerikai illetékesekkel. A diplomaták - elmondásaik szerint - fura hangot hallottak, mielőtt megbetegedtek volna. Az első tünetek halláskárosodásra és valamiféle „akusztikus támadásra” utaltak, ám később kiderült, hogy a tünetek jóval összetettebbek.
A diplomaták és családtagjaik szédülésre, fejfájásra, rendkívüli fáradtságra, látási problémákra és kognitív nehézségekre panaszkodtak.
Volt, aki teljesen elveszítette a hallását, mások egyes szavakat nem tudtak felidézni. A Kínában megbetegedett alkalmazott szintén abnormális hangjelenségekről számolt be, és nála is ugyanezeket a tüneteket tapasztalták.
Eddig nem derült ki, hogy van-e összefüggés a kubai és a kínai esetek között,
mint ahogyan azt sem sikerült kideríteni, hogy mi válthatta ki a megbetegedéseket.
Válaszul az Egyesült Államok tavaly nyáron két kubai diplomatát kiutasított, tavaly ősszel pedig minimálisra csökkentette havannai nagykövetségének létszámát, és nem javasolta amerikai állampolgároknak a szigetországba utazást. Washington ugyanakkor nem vádolta meg Kubát az „akusztikus támadások” elkövetésével, hanem azért vonta felelősségre, hogy - a diplomáciára vonatkozó nemzetközi egyezmények értelmében - nem óvta meg a területén dolgozó külföldi állampolgárok épségét. A kínai megbetegedésre az amerikai kormány nem adott diplomáciai választ.