Észak-Korea: A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség a Nyugat bábja

KIM Dzsong Un
Szondok, 2020. március 10. A KCNA észak-koreai állami hírügynökség által közreadott képen Kim Dzsong Un elsőszámú észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt első titkára, a Nemzetvédelmi Bizottság első elnöke rakétakísérletet néz meg Észak-Koreában, a szondoki gyakorlótéren 2020. március 9-én. A dél-koreai hadsereg tájékoztatása szerint Észak-Korea három azonosítatlan rakétákat lőtt ki a Japán-tenger irányába. MTI/EPA/KCNA
Vágólapra másolva!
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) az ellenséges nyugati országok "muzsikájára táncoló báb" - jelentette ki szerdán Kim Szong, Észak-Korea ENSZ-nagykövete a világszervezet közgyűlésében.
Vágólapra másolva!

Kim Szong egyben elutasította a NAÜ információit a kommunista ország nukleáris programjáról. Mint mondta, ezek "durván eltorzított" értesülések, amelyek feltételezéseken, illetve kitalációkon alapulnak.
Szong szerint a NAÜ-ből nemzetközi szervezetként hiányzik a függetlenség és a tárgyilagosság, és "nem több a nyugati államok politikai eszközénél".

- húzta alá az észak-koreai diplomata felidézve, hogy országa 1994-ben kilépett a szervezetből.

"Újfent világossá szeretném tenni, hogy Észak-Koreának addig nem lesz dolga a NAÜ-vel, míg a tevékenysége központi elemét illetően nem fog részrehajlásmentesen és tárgyilagosan működni, és az Észak-Koreával szemben ellenséges erők muzsikájára táncoló báb marad" - hangoztatta Szong.

A KCNA észak-koreai állami hírügynökség által közreadott képen Kim Dzsongun elsőszámú észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt első titkára, a Nemzetvédelmi Bizottság első elnöke rakétakísérletet néz meg Észak-Koreában, a szondoki gyakorlótéren 2020. március 9-én Forrás: MTI/EPA/KCNA/-

Készen állnak visszatérni

Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója előzőleg nagyon sajnálatosnak nevezte Phenjan nukleáris tevékenységét, amely szerinte egyértelműen sérti az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) határozatait.
A NAÜ ellenőreit 2009-ben utasították ki a kommunista országból. A szervezet szeptember elsején közzétett jelentésében közölte, hogy szakértői készen állnak visszatérni Észak-Koreába, ha Kim Dzsongun észak-koreai vezető ezt jóváhagyja.

Műholdról figyelnek

Grossi elmondta, hogy Phenjan nukleáris tevékenységét műholdfelvételek és szabadon hozzáférhető információk alapján próbálják nyomon követni. Egyben felszólította Kim Dzsongun rezsimjét, hogy tartsa be az ENSZ BT vonatkozó határozatait, működjön együtt a nukleáris fegyverek terjesztését tiltó atomsorompó-egyezmény betartatása felett őrködő szakosított ENSZ-szervezettel, és "oldja meg a nyitott problémákat, különösen azokat, amelyek a NAÜ ellenőreinek távollétében merültek fel".

Észak-Korea rendelkezik plutónium és dúsított urán előállítására alkalmas létesítményekkel a rezsim jongbjoni nukleáris telephelyén. A két anyag elengedhetetlen atomfegyverek készítéséhez.