Ferenc pápa hangsúlyozta, nyitott arra, hogy mindkét ország, Ukrajna és Oroszország elnökével is találkozzon.
Mint mondta, mostanáig azért nem ment el Kijevbe, mert nem volt lehetséges. Megjegyezte, kezdettől fogva kereste a párbeszédet: az ukrajnai háború második napján felkereste Oroszországnak a Vatikánhoz közeli szentszéki nagykövetségét közölve, hogy el akar menni Moszkvába Vlagyimir Putyinnal találkozni, "ha van egy kis ablak a tárgyalásra".
A pápa felidézte: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azzal reagált, hogy "majd a későbbiekben meglátjuk".
Kifejtette, nem az ukrajnai az egyedüli háború, mivel lassan tizenhárom éve zajlik háború Szíriában, több mint tíz éve Jemenben, és a pápa emlékeztetett Mianmarra, valamint a "szegény" rohingjákra, akik szétszéledtek a világban, mert elüldözték őket hazájukból. Említette Dél-Amerikát is.
Kijelentette, hogy mindenhol a háború tűzfészkei látszanak: "vannak fontosabb háborúk, melyek nagyobb zajt keltenek, de az egész világ háborúban van, a világ önmegsemmisítése zajlik".
Úgy vélte, időben meg kell állni, mivel az egyik bombára egy annál is nagyobb válaszol, és "az eszkalációban nem tudod, végül mi lesz veled".
A pápa elmondta, Dél-Szudánban a férfiak harcolni mennek, a gyermekekkel magukra hagyott nők pedig olyan erősek, hogy ők viszik előre az országot.
"Térjünk vissza a nők erejéhez, vegyük azt komolyan, és ne szépítőszerek reklámjaként használjuk őket, ez a nőkkel szembeni sértés, akik többre vannak hivatva" - jelentette ki Ferenc pápa.
A katolikus egyházfő szokás szerint a látogatás visszaútján az őt kísérő újságírók néhány kérdésére válaszolt. A rögtönzött tájékoztatón részt vett a pápához Dél-Szudánban csatlakozott Justin Welby, Canterbury érseke és Iain Greenshields, a skót egyház egyik vezetője. Szavaikat a Vatican News honlap majdnem szó szerint idézte.
Ferenc pápa Afrikával kapcsolatban kijelentette, hogy az erőszak mindennapos, és annak első számú okozójaként a fegyverkereskedelmet nevezte meg.
"A fegyverkereskedelem, úgy gondolom, a legnagyobb pestis a világban" - mondta. Megjegyezte, nem tudja, igaz-e, hogy ha egy évig nem adnának el fegyvereket, akkor a megtakarított összegből fel lehetne számolni a világban az éhezést, "mindenestre a fegyverkereskedelem jelenleg csúcson van".
Hozzátette, hogy véget kell vetni Afrika kizsákmányolásának.
A január 31-én elhunyt XVI. Benedekkel való kapcsolatáról, és a nyugalmazott pápa halálát követő feszültségekről Ferenc pápa azt mondta, XVI. Benedek mindig mellette állt, nem volt probléma közöttük, és ha nehézség akadt, XVI. Benedek tanácsokkal látta el. Példaként említette a melegek élettársi kapcsolatának kérdését: hangoztatta, hogy ebben az esetben kizárt a házasság szentsége, de ő egyszer lehetőségként utalt a vagyonközösség szabályozására, ahogyan azt a francia törvények is lehetővé teszik.
A pápa elmondta, ezért egy "önmagát nagy teológusnak" tartó személy feljelentette őt XVI. Benedeknél, de a nyugalmazott teológus pápa, más teológusok tanácsát is kikérve, rövidre zárta a vitát.
Ferenc pápa alaptalannak nevezte azokat a híreszteléseket, miszerint XVI. Benedeket "elkeserítette az új pápa magatartása, ellenkezőleg támogatta döntéseimet" - mondta.
"Úgy gondolom, hogy XVI. Benedek halálát kihasználták azok, akik saját malmukra akarják hajtani a vizet. Azok, akik egy ennyire jó embert, Isten szolgáját, az egyház szent atyját eszközként használják, nem erkölcsösek, frakciók és nem az egyház emberei" - jelentette ki Ferenc pápa.
Kifejtette, nem lehet szó nélkül hagyni a homoszexualitás bűncselekményként való kezelését, amely mintegy ötven országban számít gyakorlatnak, és közel tíz országban halálbüntetés jár érte.
"Isten fiai, Isten szereti őket, kíséri őket" - mondta. Hangsúlyozta, egyénekről beszél, mivel a lobbikat más kérdésnek tartja.
Ferenc pápa bejelentette, hogy jövőre Indiába akar ellátogatni. Az idén tervezett látogatások között Marseillest említette, ahova szeptember 23-án várják, és ahonnan Mongóliába akar továbbutazni.
Említette Lisszabont is kijelentve, hogy a kisebb országokat akarja felkeresni, Európa elrejtett részét.
"A térdem kellemetlenkedik, lassan haladok előre, majd meglátjuk" - mondta Ferenc pápa, és saját magáról megjegyezte, hogy a rossz pénz nem vész el.